Հնդկաստանը Չինաստանին մեղադրել է Լադակհի վերահսկողության գծում հրաձգության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի ժողովրդա-ազատագրական բանակի զինվորները մի քանի անգամ օդ են կրակել՝ սեպտեմբերի 7-ին փորձ անելով հնդկական բանակի առաջնադիրքերից մեկին մոտենալ Հնդկաստանի եւ Չինաստանի միջեւ Լադակհի սահմանային տարածաշրջանում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունը:
«Հենց Չինաստանի ժողովրդա-ազատագրական բանակն Է կպտորեն խախտում պայմանավորվածությունները եւ ագրեսիվ զորաշարժեր անցկացնում այն դեպքում, երբ ռազմական, դիվանագիտական եւ քաղաքական մակարդակներով փոխգործակցությունը շարունակվում Է: Այս դեպքում 2020 թվականի սեպտեմբերի 7-ին Չինաստանի ժողովրդա-ազատագրական բանակի զորքերը փորձել են մեր առաջնադիրքերից մեկին մոտենալ փաստական վերահսկողության գծի երկայնքով եւ …մի քանի կրակոցներ արձակել օդում՝ փորձելով վախեցնել մեր զորքերին»,-ասվում Է Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ:
Ռազմական գերատեսչությունում նաեւ նշել են, որ «ոչ մի փուլում հնդկական բանակը չի անցել փաստական վերահսկողության գիծը եւ ագրեսիվ ոչ մի միջոցի չի դիմել, ներառյալ հրաձգությունը»:
Հնդկաստանի եւ Չինաստանի միջեւ Լադակհի սահմանային տարածաշրջանում իրադրության սրումն սկսվել Էր դեռ մայիսի սկզբին, երբ երկու երկրների զինվորականների միջեւ մի շարք հակամարտություններ տեղի ունեցան բարձրլեռնային Պանգոնգ Ցո լճի շրջանում:
Դրանից հետո երկու երկրներն ուժեղացրել Էին ռազմական ներկայությունը փաստական վերահսկողության գծի մոտ, որը Լադակհում փոխարինում Է սահմանին: Լարվածության նոր ալիքներ են սկսվել հունիսի 15-ի երեկոյան, որի հետեւանքով հնդկական կողմից 20 զինվոր Է զոհվել, չինական կողմից զոհվածների եւ տուժածների մասին տեղեկատվություն չի հրապարակվել:
Իրադրության եւս մեկ սրում Է տեղի ունեցել օգոստոսի 29-30-ին, ինչպես նաեւ օգոստոսի 31-ին:
Ինչպես հաղորդել Է Չինաստանի պաշտպանության նախարարությունը, սեպտեմբերի սկզբին տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում երկու երկրների պաշտպանության նախարարներն արտահայտվել են սահմանամերձ հարցի խաղաղ կարգավորման օգտին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Индия обвинила Китай в стрельбе на линии контроля в Ладакхе
Солдаты Народно-освободительной армииКитаянесколько раз выстрелили в воздух при попытке приблизиться в понедельник к одной из передовых позиций индийской армии в пограничном междуИндиейи Китаем регионе Ладакх, заявиломинобороны Индии.
"Именно Народно-освободительная армия Китая грубо нарушает договоренности и проводит агрессивные маневры, в то время как взаимодействие на военном, дипломатическом и политическом уровнях продолжается. В данном случае 7 сентября 2020 года войска Народно-освободительной армия Китая пытались приблизиться к одной из наших передовых позиций вдоль линии фактического контроля и … произвели несколько выстрелов в воздух в попытке запугать наши войска", - говорится в заявлении минобороны Индии.
В военном ведомстве также отметили, что "ни на одном этапе индийская армия не пересекала линию фактического контроля и не прибегала к каким-либо агрессивным средствам, включая стрельбу", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Обострение ситуации в пограничном между Индией и Китаем регионе Ладакх началось еще в начале мая, когда произошел ряд конфликтов между военными двух стран в районе высокогорного озера Пангонг Цо. После этого обе страны усилили военное присутствие у линии фактического контроля, заменяющей в Ладакхе границу. Новый виток напряженности начался после драки военных двух стран в долине Галван в Ладакхе вечером 15 июня. По данным официальногоНью-Дели, в результате инцидента с индийской стороны погибли 20 солдат. Информации о числе погибших и пострадавших с китайской стороны обнародовано не было.
Еще одно обострение ситуации произошло 29-30 августа, когда минобороны Индии сообщило о "провокационных военных действиях", устроенных войсками Китая на южном берегу озера Пангонг-Цо. Как позже сообщилМИД Индии, китайские войска снова предприняли провокационные действия также 31 августа, когда командиры расквартированных в регионе частей двух стран начали переговоры о деэскалации ситуации.
Китай в свою очередь обвинил Индию в нарушении линии контроля в приграничной зоне, выразил в связи с этим протест и заявил, что примет все необходимые меры для защиты своего суверенитета.
Как сообщиломинобороны Китая, в ходе прошедшей в начале сентября встречи главы минобороны двух стран высказались за мирное урегулирование приграничного вопроса.