ԱԺ հանձնաժողովը հավանություն տվեց վարչական իրավախախտումների օրենսգրքում փոփոխության օրինագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հավանություն տվեց վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագծին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանձնաժողովի նիստում կառավարության օրինագիծը ներկայացրեց ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
«Օրենքի նախագծով նախատեսվում է վարչական պատասխանատվություն սահմանել ոչ միայն ստուգումների, այլև հարկային հսկողական այլ աշխատանքների ընթացքում հսկողություն իրականացնելու իրավասությամբ օժտված պետական մարմինների աշխատակիցների օրինական պահանջները չկատարելու համար»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
ՊԵԿ նախագահը նշեց, որ նախագծում ավելացել է նույն արարքների համար ոչ միայն տուգանքը, այլ նաև նախազգուշացումը պատասխանատվության միջոց սահմանելը:
«Խոսքը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ ինչ-ինչ հանգամանքներով խոչընդոտող հանգամանքները վերանում են և տուգանքի նշանակումը դառնում է ոչ նպատակահարմար»,- նշեց Էդուարդ Հովհաննիսյանը:
ՀՀ ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը միաձայն դրական եզրակացություն ներկայացրեց օրենքի նախագծի վերաբերյալ:

Комиссия НС одобрила законопроект О внесении изменений в Кодекс об административных правонарушениях
Постоянная комиссия Национального собрания Республики Армения по государственно-правовым вопросам одобрила проект закона О внесении изменений в Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях.
Как передает «Арменпресс», на заседании комиссии законопроект представил председатель Комитета по государственным доходам Армении Эдвард Ованнисян.
“Проектом закона предусматривается установление административной ответственности за невыполнение законных требований сотрудников государственных органов, наделенных полномочиями осуществлять контроль не только в ходе проверок, но и в ходе других контрольных работ”, - представил Ованнисян.
Председатель КГД отметил, что в проект добавлен не только штраф за те же деяния, но и установление меры ответственности.
“Речь о тех случаях, когда устраняются причины, препятствующие каким-то обстоятельствам, и назначение штрафа становится нецелесообразным”, - отметил Эдуард Ованнисян.
Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам по проекту закона вынесла единогласное положительное заключение.