Սիրիայում Հայաստանի հումանիտար առաքելության սակրավորներն օգոստոսին ականազերծել են 33 143 քմ տարածք
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում Հայաստանի հումանիտար առաքելության 5-րդ խմբի սակրավորներն օգոստոսին ականազերծել են 33 143 քառակուսի մետր ականապատ տարածք:
«Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնից:
Օգոստոսին հայտնաբերվել է 2 հատ ШОАБ տեսակի կասետային ենթազինամթերք, 13120 մմ ականանետի չպայթած արկ, 3 82 մմ ականանետի չպայթած արկ, 14 OA-2,5 РTM ավիացիոն ենթազինամթերք, 5 ինքնաշեն պայթուցիկ սարք, 9 հակատանկային TM-62П, 18 ՎՕԳ-17Մ, 7 ДШК-ի չկրակված փամփուշտ, 7 TM-62М , 3 РПГ-7, 1 ПМН-2, 1 TM-57, 1 ЗРП-2, 1 ОЗМ-721, 1 TM-62ПЗ:
Հումանիտար առաքելության 5-րդ խմբի բժիշկները համաճարակային սահմանափակումների պայմաններում բուժօգնություն են ցուցաբերել 1 856 տեղաբնակի, առաքելության առաջին օրվանից՝ 17 341 հիվանդի:
Օգոստոսի 29-ին մարդասիրական խմբի 5-րդ բժշկական խումբը Հալեպի նահանգի առողջապահության պատասխանատու նախարար դոկտոր Զիադ Աջթահայի և Սիրիայի Հայ Ավետարանական համայնքի ղեկավար, Վերապատվելի Հարություն Սելիմյանի կողմից պրոֆեսիոնալ աշխատանքի համար պարգևատրվել է շնորհակալագրերով:
Մարդասիրական խմբի մշտական տեղակայման վայրում ամեն օր շարունակվում են իրականացվել կորոնավիրուսի համավարակի կանխարգելման և վարակազերծման դեմ ուղղված աշխատանքներ: Չնայած Հալեպում, համավարակով պայմանավորված, մի շարք սահմանափակումներին և դժվարություններին՝ մարդասիրական խումբը շարունակում է իրականացնել իր առաքելությունը:

Саперы гуманитарной миссии Армении в Сирии в августе разминировали территорию в 33 143 кв/м
Саперы 5-й группы гуманитарной миссии Армении в Сирийской Арабской Республике в августе разминировали 33 143 квадратных метра заминированной территории.
Об этом «Арменпресс» сообщили в Центре гуманитарного разминирования и экспертизы.
В августе был обнаружены следующие боеприпасы: 2 касетные бомбы ШОАБ, неразорванный снаряд 13 120 мм, неразорванный снаряд 3 82-мм, авиационная бомба 14 ОА-2,5 РTM, 5 самодельных взрывных устройства, 9 противотанковых ТМ-62П и ряд других.
Врачи 5-й группы гуманитарной миссии в условиях эпидемических ограничений оказали медицинскую помощь 1 856 пациентам, с начала деятельности миссии - 17 341 пациентам.
29 августа 5-я медицинская группа гуманитарной группы за профессиональную работу была награждена благодарственными грамотами ответственного министра здравоохранения провинции Алеппо доктора Зиада Аджтахи и руководителя Армянской евангелистской общины Сирии, преподобного Арутюна Селимяна.
На месте постоянной дислокации гуманитарной группы ежедневно ведутся работы по предотвращению распространения эпидемии и обеззараживанию территории. Несмотря на ряд ограничений и проблем в Алеппо, гуманитарная группа продолжает осуществлять свою миссию.