Ֆլորիդայում մեկնարկել Է Falcon 9 հրթիռը՝ Երկրի զոնդավորման արբանյակով
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆլորիդայում մեկնարկել Է Falcon 9 կրող հրթիռը՝ Երկրի զոնդավորման SAOCOM արգենտինական արբանյակով. Արձակման ուղիղ հեռարձակումն իրականացնում Է SpaceX ընկերությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Կրող հրթիռի արձակումը տեղի Է ունեցել ԱՄՆ-ի արեւելյան ափի ժամանակով 19:18-ին (Երեւանի ժամանակով 3:18-ին)՝ Կանավերալի հրվանդանի տիեզերակայանից: Ինչպես մեկնարկից առաջ հաղորդել Է ընկերությունը, արձակման ժամանակ օգտագործվում Է Falcon 9-ի բազմակի օգտագործման առաջին աստիճանը, նրա համար սա չորրորդ թռիչքն Է: Ավանդաբար իր արձակումների համար SpaceX-ը պլանավորում Է կրկին պահպանել կրող հրթիռի առաջին աստիճանը:
SAOCOM 1B արբանյակն ստեղծվել Է CONAE արգենտինական տիեզերական գործակալության կողմից: Այն երկրորդը կդառնա SAOCOM արբանյակների համաստեղությունում, որոնք նախատեսված են Երկրի վրա եղանակային պայմաններին հետեւելու համար, այդ թվում՝ հողի խոնավության չափումը եւ տեղեկատվության հավաքումը Արգենտինայի գյուղատնտեսության եւ անտառային սեկտորի համար:
SAOCOM 1A առաջին արբանյակն արձակվել Է 2018 թվականին: SAOCOM սարքը կշռում Է շուրջ 3 տոննա: Այն դուրս կբերվի ուղեծիր՝ Երկրի նկատմամբ շուրջ 620 կիլոմետր բարձրությամբ եւ, ինչպես սպասում են ստեղծողները, կկրկնապատկի իր նախորդի հնարավորությունները: Բացի հիմնական առաքելությունից, Flacon 9-ը նաեւ ուղեծիր դուրս կբերի երկու փոքր՝ GNOMES 1 եւ Tyvak 0172 առեւտրային արբանյակները: SpaceX-ը հաղորդել Է, որ այդ սարքերն ուղեծիր դուրս կբերվեն SAOCOM-ից հետո:
GNOMES 1 միկրոարբանյակը պլանավորված 20 սարքերից առաջինն Է, որը PlanetiQ ամերիկյան ընկերության կողմից մշակվել Է GPS, ГЛОНАСС, Galileo եւ Beidou նավիգացիոն արբանյակների ազդակներին մթնոլորտի ազդեցության անալիզի համար:
Tyvak 0172 արբանյակն ստեղծվել Է Tyvak Nano-Satellite Systems ընկերության կողմից, բայց դրա նշանակության մանրամասները հայտնի չեն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Во Флориде ракета Falcon 9 стартовала со спутником зондирования Земли
Ракета-носительFalcon 9стартовала воФлоридес аргентинским спутником зондирования Земли SAOCOM, компанияSpaceXведет прямую трансляцию запуска, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Пуск ракеты-носителя состоялся в 19.18 по времени восточного побережьяСША(2.18 мск) с космодрома на мысе Канаверал. Как сообщила компания перед стартом, в запуске используется многоразовая первая ступень Falcon 9, для нее это четвертый полет. Традиционно для своих запусков SpaceX планирует вновь сохранить первую ступень ракеты-носителя.
Спутник SAOCOM 1B был создан аргентинским космическим агентством CONAE. Он станет вторым в созвездии спутников SAOCOM, предназначенных для слежения за погодными условиями на Земле, в том числе измерением влажности почвы и сбором информации для сельскохозяйственного и лесного сектораАргентины. Первый спутник SAOCOM 1A был запущен в 2018 году.
Аппарат SAOCOM весит около 3 тонн. Он будет выведен на орбиту высотой около 620 километров над Землей и, как ожидают создатели, удвоит возможности своего предшественника.
Помимо основной миссии, Flacon 9 также выводит на орбиту два малых коммерческих спутника GNOMES 1 и Tyvak 0172. SpaceX сообщила, что эти аппараты будут выведены на орбиту после SAOCOM. Микроспутник GNOMES 1 – первый из планируемых 20 аппаратов, разрабатываемых американской компанией PlanetiQ для анализа влияния атмосферы на сигналы нави гационных спутников GPS, ГЛОНАСС, Galileo и Beidou.
Спутник Tyvak 0172 создан компанией Tyvak Nano-Satellite Systems, но подробности его предназначения не известны.