Արցախում հաստատվել է COVID-19-ի 6 նոր դեպք
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախում, օգոստոսի 30-ի դրությամբ, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 6 նոր դեպք: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
Վարակակիրներից 4-ը` Ստեփանակերտ քաղաքից են, որոնցից 2-ը` նախկինում հաստատված օջախի կոնտակտավորներ, մյուս 2-ի մոտ վարակը հաստատվել է բուժհասատատություն դիմելուց հետո իրականացված հետազոտության ընթացքում, իսկ 2 դեպք հայտնաբերվել է սահմանային անցակետում իրականացված ՊՇՌ հետազոտության արդյունքում: Վարակակիրները Բերձոր ու Մարտունի քաղաքից են:
Առողջացել է 10 քաղաքացի: Առայսօր, նոր կորոնավիրուսային հիվանդությունը հաստատվել է 287 մարդու մոտ, որից 262-ը հաղթահարել է հիվանդությունը: Փաստացի բուժում է ստանում 23, ընդհանուր մեկուսացված է 50 քաղաքացի: Թեստավորումների նպատակով 171 նմուշառում է իրականացվել: Մինչ այսօր կատարվել է 10139 փորձանմուշի հետազոտություն: Արձանագրվել է նաև մահվան 2 դեպք, երբ պացիենտների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։
Արցախի Հանրապետությունում 2020 թվականի ապրիլի 12-ին հայտարարված և մինչև օգոստոսի 12-ը երկարաձգված արտակարգ իրավիճակի ժամկետը 2020 թվականի օգոստոսի 12-ից, ժամը 22:00-ից մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերի 12-ը, ժամը 22:00-ը ներառյալ։

COVID-19: в  Арцахе подтверждено 6 новых случаев
Четверо инфицированных - жители Степанакерта, двое из них - контактеры установленного накануне очага заражения, у 2 вирус обнаружился после обращения в медучреждение, 2 случая были обнаружены в результате тестирования ПЦР на пограничном пропускном пункте. Зараженные - из Бердзора и Мартуни.
Выздоровели 10 граждан. На сегодняшний день новый коронавирус диагностирован у 287 человек, 262 из которых выздоровели. На лечении находятся 23 человека, в целом 50 человек изолированы. Для тестирования отобрана 171 проба. На сегодняшний день исследовано 10 139 образцов. Также было 2 случая смерти, когда у пациентов была подтверждена коронавирусная инфекция, но смерть наступила в результате другого заболевания.
Срок чрезвычайной ситуации, объявленной в Республике Арцах 12 апреля 2020г. и продленной до 12 августа, продлен еще на 32 дня - с 22:00 часов 12 августа 2020г. до 22:00 часов 11 сентября 2020 г. включительно.