Թրամփն Իսրայելում ԱՄՆ-ի դեսպանատան բացումը համեմատել է անշարժ գույքի գործարքի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալադ Թրամփը 2018 թվականին Իսրայելում ԱՄՆ-ի նոր դեսպանատան բացումը, որն ԱՄՆ-ի բյուջեի վրա երկու հազար անգամ Էժան Է նստել, քան պլանավորվել Էր, համեմատել Է անշարժ գույքի գործարքի հետ: Օգստոսի 27-ի ուշ երեկոյան նա ելույթ Է ունեցել Սպիտակ տան Հարավային բացատում Հանրապետական կուսակցության Ազգային համագումարի շրջանակում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ի տարբերությոն ինձնից առաջ շատ նախագահների, ես կատարեցի խոստումս, ճանաչեցի Իսրայելի իսկական մայրաքաղաքը եւ մեր դեսպանատունը փոխադրեցի Երուսաղեմ: Բայց մինչ մենք դրա մասին սոսկ խոսում Էինք որպես ապագա օբյեկտի, մենք այն արդեն կառուցել Էինք:
Փոխանակ 1 միլիարդ ոլար ծախսելու նոր շենքի համար, ինչպես պլանավորվել Էր, մենք ընտրեցինք արդեն գոյություն ունեցող շենքը լավագույն վայրում: Անշարժ գույքի գործարք, ճի՞շտ չԷ: Եվ բացեցինք այն՝ ծախսելով 500 հազար դոլարից պակաս»,- ասել Է ԱՄՆ-ի ղեկավարը, որը մինչեւ իր նախագահ լինելը գործարարությամբ Էր զբաղվում անշարժ գույքի ոլորտում:
Նա նաեւ հիշեցրել Է, որ ԱՄՆ-ը «ճանաչել Է Իսրայելի սուվերնությունը Գոլանի բարձունքների նկատմամբ», իսկ այս ամսին «ձեռք բերվեց 25 տարվա ընթացքում առաջին հաշտության համաձայնագիրը Մերձավոր Արեւելքի շուրջ (Իսրայելի եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջեւ):
«Երբ ես զբաղեցրի նախագահի պաշտոնը, Մերձավոր Արեւքում կատարյալ քաոս Էր. մոլեգնում Էր ԻՊ-ն («Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը – ծանոթ. խմբ.), ուժեղացրել Է իր դիրքերն Իանը, իսկ Աֆղանստանի պատերազմի վերջը չԷր երեւում: Ես դուրս եկա Իրանի հետ միակողմանի միջուկային գործաքից»,- հավելել Է Սպիտակ տան ղեկավարը:
Նա պնդել Է, որ ԱՄՆ-ը «100 տոկոսով ոչնչացրել Է ԻՊ-ի խալիֆաթը եւ վերացրել դրա հիմնադիր եւ պարագլուխ Աբու Բաքր ալ Բաղդադիին»: Իսրայելում ԱՄՆ-ի նոր դեսպանատան բացման արարողությունը կայացել Է 2018 թվականի մայիսին Երուսաղեմում:
Դիվանագիտական ներկայացուցչությունը Թել Ավիվից փոխադրելու որուշումը Թրամփն ընդունել Է 2017 թվականի դեկտեմբերի 6-ին այն բանից անմիջապես հետո, երբ նույն օրը հայտարարել Է Վաշինգտոնի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп сравнил открытие посольства США в Израиле со сделкой с недвижимостью
Американский президент Дональд Трамп сравнил в четверг открытие нового посольства США в Израиле в 2018 году, которое обошлось американскому бюджету в две тысячи раз дешевле, чем планировалось, со сделкой с недвижимостью. Он выступил поздно вечером на Южной лужайке Белого дома в рамках Национального съезда Республиканской партии, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"В отличие от многих президентов до меня, я сдержал свое обещание, признал настоящую столицу Израиля и перенес наше посольство в Иерусалим. Но пока мы только говорили о нем как о будущем объекте, мы его уже построили. Вместо того чтобы тратить $1 млрдна новое здание, как планировалось, мы выбрали уже существующее здание в лучшем месте. Сделка с недвижимостью, верно? И открыли его, потратив менее $500 тыс.", - сказал американский лидер, который до своего президентства построил бизнес в сфере недвижимости.
Он также напомнил, что США "признали суверенитет Израиля над Голанскими высотами", а в этом месяце было "достигнуто первое за 25 лет мирное соглашение по Ближнему Востоку" (между Израилем и Объединенными Арабскими Эмиратами).
"Когда я занял пост президента, на Ближнем Востоке был сплошной хаос: неистовствовало ИГ (запрещенная в России террористическая группировка "Исламское государство" - прим. ТАСС), усиливал свои позиции Иран, а войне в Афганистане не было видно конца. Я вышел из ужасной односторонней ядерной сделки с Ираном", - добавил глава Белого дома.
Он утверждал, что США "уничтожили 100% халифата ИГ и ликвидировали его основателя и лидера Абу Бакра аль-Багдади".
Церемония открытия нового посольства США в Израиле состоялась в мае 2018 года в Иерусалиме. Решение о переносе дипломатической миссии из Тель-Авива Трамп принял 6 декабря 2017 года сразу после того, как в тот же день заявил о признании Вашингтоном Иерусалима столицей Израиля.