Պենտագոնը Ռուսաստանին նախազգուշացրել է, որ պաշտպանելու է իր զինվորականներին Սիրիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն անհրաժեշտ գործողություններ կձեռնարկի՝ պաշտպանելու Սիրիայում գտնվող իր զորքերին՝ նրանց անվտանգության ցանկացած սպառնալիքի դեպքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Պենտագոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոնաթան Հոֆմանը:
«Մենք ռուսներին նախազգուշացրել ենք, որ իրենց գործելակերպը վտանգավոր Է եւ անընդունելի… եւ մենք մեզ իրավունք ենք վերապահում եռանդուն կերպով մեր զորքերին պաշտպանել ամեն անգամ, երբ նրանց անվտանգությունն սպառնալիքի տակ կդրվի»,-ասել Է նա՝ մեկնաբանելով ռուսաստանցի զինվորական պարեկախմբի եւ ամերիկացի զինծառայողների միջադեպը Սիրիայում:
Պաշտոնյան հավելել Է, որ ԱՄՆ-ի զինվորականները «խուսափում են Սիրիայում ռուսական զորքերի հետ հակամարտություններից ժամանակի եւ տարածության մեջ գործողություններ անցկացնելիս», եւ հայտարարել Է, որ Պենտագոնը ողջունել Է ԱՄՆ-ի զինվորականների «պրոֆեսիոնալիզմը եւ զսպվածությունը» միջադեպի ընթացքում:
Օգոստոսի 27-ին ՌԴ-ի պաշտպանության նախարարությունը, ամփոփելով Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի գլխավոր շտաբների պետերի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ-ի զինվորականներին մեղադրել Է պայմանավորվածությունները խախտելու եւ Սիրիայում Ռուսաստանի ռազմական ոստիկանության պարեկախումբը շրջապատելու փորձի մեջ: Գերատեսչությունը հաղորդել Է, որ ի պատասխան Ռուսաստանի ռազմական ոստիկանությունն «անհրաժեշտ բոլոր միջոցները ձեռնարկել Է միջադեպի կանխման եւ առաջադրված խնդրի հետագա կատարան համար», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Пентагон предупредил Россию, что будет защищать своих военных в Сирии
США будут принимать необходимые действия по защите своих войск в Сирии при любой угрозе их безопасности, заявил официальный представитель Пентагона Джонатан Хоффман, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Мы предупредили русских, что их поведение опасно и неприемлемо... и мы оставляем за собой право энергично защищать наши войска всякий раз, когда их безопасность будет поставлена под угрозу", - сказал он, комментируя инцидент с российским военным патрулем и американскими военнослжащими в Сирии.
Действия российского военного патруля Хофман оценил как "намеренно провокационное и агрессивное поведение". В то же время он отметил, что США "ожидают возвращения к рутинной и профессиональной работе по предотвращению конфликтов в Сирии".
Чиновник добавил, что американские военные "избегают конфликтов с российскими войсками в Сирии во времени и пространстве при проведении операций", и заявил, что Пентагон приветствовал "профессионализм и сдержанность" американских военных в ходе инцидента.
В минувший четверг Минобороны РФ по итогам телефонного разговора начальников генштабов России и США обвинило американских военных в нарушении договоренностей ипопытке блокировать патрульроссийской военной полиции в Сирии. Ведомство сообщило, что в ответ российская военная полиция приняла "необходимые меры по предотвращению инцидента и дальнейшему выполнению поставленной задачи".