Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցում կորոնավիրուսով վարակվածների թվի ավելացում է նկատվում
ԳՅՈՒՄՐԻ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցում կորոնավիրուսով վարակվածների թվի ավելացում է նկատվում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 23-ին հիվանդանոցում բուժում էր ստանում 38 քաղաքացի, ներկա պահին՝ 41։ 42-ով ավելացել է նաև տնային մեկուսացման ցուցում ունեցող քաղաքացիների թիվը: Այս ընթացքում կորոնավիրուսից առողջացել և Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցից դուրս է գրվել Շիրակի մարզի 529 բնակիչ։ 61 հիվանդներ տեղափոխվել են մայրաքաղաք: Արձանագրվել է մահվան 39 դեպք:
Մահվան վերջին դեպքն արձանագրվել է 2 օր առաջ, մահացողը կրտսեր բուժաշխատող էր՝ ծնված 1960 թվականին։ Նա աշխատում էր Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոնում, ունեցել է ուղեկցող հիվանդություններ: Հաստատությունում այլ դեպքեր չեն գրանցվել: «Ավելացում կա, բայց թվերը մեծ չեն»,- վստահեցնում է Շիրակի մարզպետարանի առողջապահության և սոցիալական ապահովության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լեյլի Ասլանյանը։
Անդրադառնալով Գյումրու «Երեխաների տուն» մանկատան
երեխաների վիճակին՝ պատասխանատուն տեղեկացրեց, որ նրանց վիճակը կայուն է: Հիշեցնենք, որ Գյումրու «Երեխաների տուն» մանկատանը իրականացրած թեստավորման արդյունքում կորոնավիրուս է հաստատվել 6 երեխայի և 7 աշխատակցի մոտ։ Երեխաներն աշխատողներից են վարակվել, քանի որ հաստատությունն աշխատում է փակ ռեժիմով։
Աշխատակիցներից 3-ը ներկա պահին տնային հսկողության տակ են, 6 երեխա ու 4 աշխատակից տեղափոխվել են Երևան:

В инфекционной больнице Гюмри наблюдается рост числа инфицированных COVID-19
В инфекционной больнице Гюмри наблюдается рост числа инфицированных COVID-19. Как сообщает Арменпресс, 23 августа в больнице лечение получали 38 граждан, в настоящее время - 41. На 42 увеличилось и количество граждан с указаниями домашней изоляции. За это время от коронавируса выздоровели и из инфекционной больницы Гюмри выписались 529 жителей Ширакской области. 61 пациентов перевезены в столицу. Зарегистрировано 39 случаев смерти.
Последний случай смерти был два дня назад, скончался младший медработник, 1960 года рождения. Он работал в Центре психического здоровья Гюмри, имел сопутствующие заболевания. “Рост есть, но цифры небольшие”, - заверяет и. о. начальника управления здравоохранения и социального обеспечения администрации Ширакской области Лейли Асланян.
Говоря о детском доме Гюмри, она сообщила, что состояние детей стабильное. Напомним, что в результате тестирования в гюмрийском детдоме коронавирус был утвержден у 6 детей и 7 сотрудников. Дети заразились от сотрудников, так как учреждение работает в закрытом режиме.
В настоящее время трое сотрудников находятся под домашним контролем, 6 детей и 4 сотрудника перевезены в Ереван.