Հայտնի է Գագիկ Խաչատրյանի և Կարեն Խաչատրյանի վերաբերյալ քրեական գործով դատական առաջին նիստի օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ և ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի և մաքսային պետական կոմիտեի հատուկ բաժնի նախկին պետ Կարեն Խաչատրյանի վերաբերյալ քրեական գործը մակագրվել է Երևան քաղաքի դատարանի դատավոր Արթուր Մկրտչյանին։ Այս մասին «Արմենպրեսը»տեղեկացավ «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից։ Դատական առաջին նիստը նշանակվել է օգոստոսի 25-ին ժամը 12։00-ին։
Գագիկ Խաչատրյանը մեղադրվում է ծանր հետեւանքներ առաջացնելով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափի յուրացման, դրա կազմակերպման, դրդման կամ օժանդակության, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, պաշտոնեական կեղծիքի, փողերի լվացման կազմակերպման, դրդման կամ օժանդակության համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի վեց հոդվածով՝ 308-րդ հոդվածի 2-րդ մաս (երեք դրվագ), 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ (երկու դրվագ), 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետ, 314-րդ հոդվածի 1-ին կետ, 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ):
Կարեն Խաչատրյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով յուրացման եւ պաշտոնեական կեղծիքի համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ, 314-րդ հոդվածի 1-ին կետ):

Известна дата первого судебного заседания по уголовному делу Гагика Хачатряна и Карена Хачатряна
Уголовное дело в отношении бывшего председателя Комитета по государственным доходам Республики Армения, бывшего министра финансов Республики Армения Гагика Хачатряна и бывшего начальника специального отдела Государственного таможенного комитета Карена Хачатряна передано судье суда города Еревана Артуру Мкртчяну. Об этом «Арменпресс» стало известно из судебной информационной системы “Даталекс”. Первое судебное заседание назначено на 12:00 25 августа.
Гагик Хачатрян обвиняется в злоупотреблении должностными полномочиями, присвоении денег в особо крупных размеров, в организации, подстрекательстве или содействии получению взяток в особо крупных размерах, организации служебного подлога, отмывании денег, в их подстрекательстве или в содействии (ст. 6 УК Республики Армения - часть 2 статьи 308 (три эпизода), пункт 1 части 3 статьи 179 (два эпизода), пункт 1 части 3 статьи 38-179, пункт 2 части 4 статьи 311, пункт 1 части 1 статьи 314, пункт 1 части 3 статьи 38-190).
Карен Хачатрян обвиняется в присвоении денег в особо крупных размерах и в должностном подлоге (пункт 1 части 3 статьи 179 УК Республики Армения, пункт 1 статьи 314 УК Республики Армения).