Գերմանիայում ցանկանում են ճգնաժամից դուրս գալ քառօրյա աշխատանքային շաբաթի օգնությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի աշխատանքի նախարարության ղեկավար Հուբերտուս Հայլը հայտարարել Է, որ մինչեւ չորս օր աշխատանքային շաբաթի կրճատումը կարող Է հարմար միջոց դառնալ, որը կօգնի հաղթահարել ճգնաժամը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ IG Metall արդյունաբերական արհմիության ղեկավար Յորգ Հոֆմանը Sueddeutsche Zeitung հրատարակությանը տված հարցազրույցում հայտարարել Է, որ քառօրյա աշխատանքային շաբաթը կարող Է դառնալ «այն սեկտորների կառուցվածքային փոփոխությունների պատասխանը, ինչպիսին ավտոմոբիլային արդյունաբերությունն Է», եւ թույլ կտա պահպանել աշխատատեղերը:
«Հարկավոր են լավ եւ պրագմատիկ գաղափարներ, որպեսզի միասին անցնենք ճգնաժամի միջով»,-ասել Է Հայլը Funke մեդիախմբի հրատարակություններին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ աշխատանքային շաբաթի կրճատումը՝ մասնակի փոխհատուցման վճարմամբ, կարող Է դառնալ հարմար միջոց: Հիմնական պայմանը, հավելել Է Հայլը, սոցիալական գործընկերների համաձայնությունն Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Германии хотят выйти из кризиса с помощью четырехдневной рабочей недели
Глава министерства трудаГерманииХубертус Хайль заявил, что сокращение рабочей недели до четырех дней может стать подходящей мерой, которая поможет преодолеть кризис, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее глава промышленного профсоюза IG Metall Йорг Хофман в интервью изданию Sueddeutsche Zeitung заявил, что четырехдневная рабочая неделя может стать "ответом на структурные изменения в таких секторах как автомобильная промышленность", и позволит сохранить рабочие места.
"Нужны хорошие и прагматичные идеи, чтобы вместе пройти через кризис", - сказал Хайль в интервью изданиям медиагруппыFunke.
По его словам, сокращение рабочей недели при частичных компенсационных выплатах может стать подходящей мерой. Основным условием, добавил Хайль, является согласие социальных партнеров.