Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը կսկսեն ռազմավարական կայունության շուրջ կոնսուլտացիաների նոր փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռազմավարական կայունության շուրջ ռուս-ամերիկյան կոնսուլտացիաների երկրորդ փուլը, ինչպես սպասվում Է, օգոստոսի 17-ին կսկսվի Վիեննայում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Ներկայացուցչական միջգերատեսչական պատվիրակությանը՝ Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ռյաբկովի գլխավորությամբ, դիմավորել են «Շվեխատ» օդանավակայանում:
Օգոստոսի 17-18-ին Վիեննայում կանցկացվի ռազմավարական կայունության շուրջ ռուս-ամերիկյան կոնսուլտացիաների նոր փուլը»,-ասվում Է Ավստրիայում ՌԴ դեսպանության՝ Facebook-ում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
Ամերիկյան պատվիրակությունը կգլխավորի ԱՄՆ-ի նախագահի՝ սպառազինությունների նկատմամբ հսկողության գծով հատուկ ներկայացուցիչ Մարշալլ Բիլլինգսլին: Ռազմավարական կայունության հարցերի շուրջ կոնսուլտացիաների նախորդ փուլը տեղի Էր ունեցել հունիսի 22-ին:
Այն ժամանակ Ռյաբկովի եւ Բիլլինգսլիի գլխավորությամբ Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի պատվիրակությունները Վիեննայում քննարկել Էին սպառազինությունների նկատմամբ հսկողության հեռանկարները, ներառյալ Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների պայմանագրի (ՌՀՍՊ) երկարացման հարցը:
Բացի այդ, ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում հուլիսի 27-30-ին Վիեննայում տեղի են ունեցել փորձագետների աշխատանքային խմբերի նիստեր՝ մի շարք հրատապ հարցերի շուրջ, որոնք վերաբերում են երկու երկրների փոխգործակցությանը՝ միջազգային անվտանգության եւ սպառազինությունների նկատմամբ հսկողության անվտանգության ոլորտում:
Նախօրյակին Ռյաբկովը «Ինտերֆաքս»-ին հայտարարել Էր, որ դեռ նախադրյալներ չկան ռազմավարական կայունության ոլորտում ԱՄՆ-ի հետ կոնկրետ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու համար:

Россия и США начнут новый раунд консультаций по стратегической стабильности
Второй раунд российско-американских консультаций по стратегической стабильности, как ожидается, начнется в Вене в понедельник, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Встретили представительную межведомственную делегацию во главе с заместителем Министра иностранных дел России Рябковым в аэропорту Швехат. 17-18 августа в Вене пройдет новый раунд российско-американских консультаций по вопросам стратегической стабильности", - говорится в сообщении посольства РФ в Австрии в фейсбуке.
Американскую делегацию возглавит спецпредставитель президента США по контролю над вооружениями Маршалл Биллингсли.
Предыдущий раунд консультаций по вопросам стратстабильности состоялся 22 июня. Тогда делегации России и США во главе с Биллингсли и Рябковым обсудили в Вене перспективы контроля над вооружениями, включая вопрос о продлении Договора о стратегических наступательных вооружениях (ДСНВ). Кроме того, в рамках стратегического диалога 27-30 июля в Вене состоялись заседания экспертных рабочих групп по ряду актуальных вопросов, касающихся взаимодействия двух стран в сфере укрепления международной безопасности и контроля над вооружениями.
Накануне Рябков заявил "Интерфаксу", что пока нет предпосылок для достижения конкретных договоренностей с США в сфере стратегической стабильности.