Եվրահնձնաժողովը կնքել Է AstraZeneca-ի պատվաստանյութի 300 մլն դոզա գնելու առաջին համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) կնքել Է նոր կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի 300 միլիոն դոզա գնելու առաջին համաձայնագիրն AstraZeneca դեղագործական ընկերության հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ, որն օգոստոսի 14-ին տարածվել Է Բրյուսելում:
«Հենց որ պատվաստանյութն ապացուցեց իր անվտանգությունն ու COVID-19-ի դեմ արդյունավետությունը, Եվրահանձնաժողովը համաձայնեցերեց պարատվորագրային հիմքը Եվրամիության անդամ երկերների անունից՝ AstraZeneca-ի պատվաստանյութի 300 միլիոն դոզայի գնման համար՝ եւս 100 միլիոն դոզայի ձեռքբերման հնարավորությամբ»,- հայտնել Է ԵՀ-ն եւ ընդգծել , որ դա պատվաստանյութի գնման առաջին համաձայնագիրն Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Еврокомиссия заключила первое соглашение о закупке 300 млн доз вакцины AstraZeneca
Еврокомиссия (ЕК) заключила первое соглашение о закупке 300 млн доз вакцины от нового коронавируса с фармацевтической компаниейAstraZeneca. Об этом говорится в заявлении ЕК, распространенном в пятницу в Брюсселе.
"Как только вакцина доказала свою безопасность и эффективность противCOVID-19, Еврокомиссия согласовала контрактную основу для закупки от имени стран - членов ЕС 300 млн доз вакциныAstraZenecaс возможностью приобретения еще 100 млн доз", - сообщила ЕК и подчеркнула, что это первое соглашение о закупке вакцины,сообщает Арменпресссо ссылкой на Тасс.