ԿԲ նախագահն անդրադարձավ ֆինանսական համակարգում համավարակի առաջացրած մարտահրավերներին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բանկերում հաճախորդներին ամենօրյա ռեժիմով սպասարկող աշխատակիցների առողջապահական հարցերից մինչև ֆինանսական ինչ-ինչ խնդիրներ. համավարակն այսպիսի և այլ մարտահրավերներ է առաջացրել ֆինանսական համակարգում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում ասաց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
«Ֆինանսական համակարգի տեսանկյունից մարտահրավերները բազում են՝ սկսած աշխատակիցների առողջապահական խնդիրներից: Նրանք ամենօրյա ռեժիմում առաջնագծում աշխատում են հաճախորդների հետ, և բանկերում բազում դեպքեր են եղել, երբ առաջնային գծի աշխատակիցները վարակվել են կորոնավիրուսով, և բանկերը ստիպված էին փակել այն մասնաճյուղերը, որտեղ համավարակը ինչ-որ դրսևորումներ էին ցուցաբերում: Բացի այդ, կային որոշակի ֆինանսական խնդիրներ»,-ասաց Գալստյանն ու նշեց՝ դրանք դեռ ուսումնասիրության փուլում են, արդյունքները կամփոփվեն և կհրապարակվեն ավելի ուշ:
ԿԲ նախագահի կարծիքով՝ մարտից սկսած` ՀՀ ֆինանսական համակարգն ըստ էության առաջինն էր, որ ձեռք մեկնեց մասնավոր հատվածին, երեք ամիս ժամանակով հետաձգեց կամ վերանայեց վարկային վճարումները: Գալստյանի կարծիքով՝ այդ առումով բանկերը բավականին լուրջ աշխատանք են կատարել՝ ԿԲ-ի հետ համատեղ:
Հայաստանում արտակարգ դրության պայմաններում Կենտրոնական բանկի հորդորով` առևտրային բանկերը վարկերի հարցումպետք է ցուցաբերեն անհատական մոտեցում:

Глава ЦБ  Армении представил возникшие вследствие коронавируса вызовы финансовой системы
От здравоохранительных проблем сотрудников, которые ежедневно обслуживают клиентов в банках, до определенных финансовых проблем: пандемия создала такие проблемы в финансовой системе. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции заявил председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян.
«С точки зрения финансовой системы существует множество проблем, начиная со здравоохранительных проблем сотрудников. Они работают с клиентами на передовой ежедневно. Было много случаев, когда работающие непосредственно с клиентами сотрудники банка заражались коронавирусом, и банкам приходилось закрывать отделения, где наблюдалось проявление вируса. Кроме того, были некоторые финансовые проблемы», - сказал Галстян, отметив, что эти проблемы еще находятся на стадии изучения, результаты будут обобщены и опубликованы позже.
По словам председателя Центрального банка, с марта финансовая система Республики Армения была фактически первой, кто протянул руку помощи частному сектору, отложив или пересмотрев платежи по кредитам на три месяца. По словам Галстяна, в этой связи банки совместно с Центробанком проделали довольно серьезную работу.