Հիսուն միլիոն դոլարի շրջանակում Հայաստանում կարդիականացվեն  ոռոգման համակարգերը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը իրականացնում է Ոռոգման համակարգերի արդիականացման ծրագիր, որի ընդհանուր արժեքը 50 միլիոն ԱՄՆ դոլար է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՏԶՀ մամուլի ծառայությունից, 40 միլիոն դոլարը Եվրասիական զարգացման բանկից ստացված վարկ է, 10 միլիոն դոլարը ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորումն է:
Ծրագրի հիմնական նպատակներն են՝ կառուցել մեխանիկական ոռոգումն ինքնահոսով փոխարինող համակարգեր, վերակառուցել գլխավոր և միջտնտեսային ջրանցքներ, ներտնտեսային ոռոգման համակարգեր, արդիականացնել և հզորացնել ջրօգտագործողների ընկերությունները:
Ծրագրի հաջող ավարտից հետո Հայաստանում տարեկան կխնայվի 11.8 միլիոն կիլովատ/ժամ էլեկտրաէներգիա, շահագործման ծախսերը կկրճատվեն տարեկան 300 միլիոն դրամով, 10.5 հազար հեկտարով կավելանան ոռոգվող հողատարածքները, 8 պոմպակայան շահագործումից դուրս կգա, կվերականգնվեն 64.2 կիլոմետր ջրանցքներ, իսկ ներտնտեսային ոռոգման ցանցերի վերականգնվող հատվածները կհասնեն 259.1 կիլոմետրի: Այս ծրագրի շահառուների թիվը գերազանցում է 115 հազարը: Ոռոգման համակարգերի արդիականացման ծրագիրն իրականացվում է Արարատի, Արմավիրի, Վայոց Ձորի, Կոտայքի, Արագածոտնի, Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում, ինչպես նաև՝ Երևանում: Ընդհանուր կառավարումն իրականացվում է ՏԿԵ նախարարության կողմից:

В Армении оросительные системы будут модернизированы в рамках программы на 50 млн $
Фонд территориального развития Армении Министерства территориального управления и инфраструктур осуществляет программу модернизации оросительных систем, общая стоимость которой составляет 50 млн $ США.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Фонда развития Армении, 40 млн $ - это кредит, полученный от Евразийского банка развития, 10 млн $ - софинансирование правительства Армении.
Основные цели программы - провести системы автоматического орошения, реконструировать главные и межхозяйственные каналы, внутрихозяйственные оросительные системы, модернизировать и усилить компании водопользователей.
После успешного завершения программы в Армении ежегодно будет экономия 11,8 млн киловатт/час электроэнергии, затраты на эксплуатацию будут сокращены на 300 млн драмов в год, на 10,5 000 га увеличатся орошаемые участки, из эксплуатации выйдут 8 насосных станций, будут восстановлены 64,2 км каналов, а возобновляемые участки внутрихозяйственных оросительных сетей достигнут 259,1 км. Число бенефициаров этой программы превышает 115 000. Программа модернизации оросительных систем осуществляется в Араратской, Армавирской, Вайоцдзорской, Котайкской, Арагацотнской, Гегаркуникской и Сюникской областях и также в Ереване.