Արցախի դրամական օգնությունը փոխանցվել է Լիբանանի հայ համայնքի հոգևոր առաջնորդներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17ՀՈՒԼԻՍԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մերձավոր Արևելքի երկրներում Արցախի մշտական ներկայացուցչության կողմից հուլիսի 16-ին Բեյրությում հանդիպումներ են կազմակերպվել հայ համայնքի հոգևոր առաջնորդների հետ՝ փոխանցելու համար Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հանձնարարականով Արցախի կառավարության կողմից լիբանանահայությանը հատկացված դրամական օգնությունը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հոգևոր առաջնորդներին ուղղված՝ ԱրցախիՀանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Կարապետ Քաբաբջյանի ուղերձում մասնավորապես, ասված է. «Հայության բարոյական պարտականությունն է կանգուն պահելը Լիբանանի հայ համայնքը, մի համայնք, որը մշտապես օժանդակ և նեցուկ է եղել հայ ժողովրդին։ Արցախի ժողովուրդը մշտապես երախտապարտ է լիբանանահայությանը և չի մոռանում այն մեծ օգնությունը, որ Լիբանանի հայկական համայնքըտրամադրել է Արցախի համար դժվարին ժամանակներում։ Ցանկանում եմ, որ Լիբանանը շուտափույթ կերպով դուրս գա այս ճգնաժամից և ամենամոտ ժամանակներում հանդիպենք Արցախում»։
Լիբանանի հայ համայնքի հոգևոր առաջնորդները, իրենց հերթին, բարձր են գնահատել Արցախի Հանրապետության կողմից օգնության տրամադրումը՝ նշելով, որ այն խորհրդանշական և բարոյական մեծ արժեք ունի։

Духовным лидерам армянской общины Ливана передана финансовая помощь из Арцаха
Постоянное представительство Арцаха в странах Ближнего Востока 16 июля организовало в Бейруте встречи с духовными лидерами армянской общины для передачи финансовой помощи арцахского правительства, выделенной ливанским армянам по поручению президента Республики Арцах Араика Арутюняна.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД Арцаха, в адресованном духовным лидерам послании постоянного представителя Республики Арцах Карапета Кабабджяна, в частности, говорится: «Моральный долг армянства - содействовать сохранению армянской общины Ливана, которая всегда была опорой и поддержкой всего армянского народа. Жители Арцаха признательны армянской общине Ливана и никогда не забывает о той огромной помощи, которую она оказала республике в тяжёлые для нее времена. Желаю скорейшего выхода Ливана из нынешнего кризиса, чтобы мы имели возможность в ближайшем будущем встретиться в Арцахе».
В свою очередь духовные лидеры армянской общины Ливана высоко оценили предоставленную Республикой Арцах помощь и отметили, что она имеет большую символическую и моральную ценность.