Հայկ Մելիքյանը կշնորհավորի Ֆրանսիայի ազգային տոնը դաշնամուրային համերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի ազգային տոնը Երևանում կնշեն ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի դաշնամուրային մենահամերգով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրեսը», այս մենահամերգով սկիզբ է դրվում 2000+ համերգաշարին, որի նպատակն է պրոպագանդել 21-րդ դարի համաշխարհային դաշնամուրային երաժշտությունը և ներկայացնել մեր օրերի կոմպոզիտորներին հայաստանյան հանդիսատեսին:
Համերգի ընթացքում հնչելու են ֆրանսիացի վեց ժամանակակիցների ստեղծագործություններ, որոնք բոլորն էլ լինելու են հայաստանյան պրեմիերաներ. Պիեռ Բուլեզ, Բրունո Մանտովանի, Պասկալ Դյուսապեն, Ժակ Լընո, Միշել Կարսկի, Քրիստոֆ Բերտրան: «Պետք է խոստովանեմ, որ, անկասկած, կարոտել եմ իմ սիրելի հանդիսատեսին, կենդանի համերգներին, բայց ժամանակն ընթանում է, և մենք պարտավոր ենք շարժվել՝ ապրելով ու ստեղծագործելով դրան զուգընթաց, այս պարագայում համակերպվելով առցանց համերգների ձևաչափին: Արդեն հասցրել եմ ունենալ մի քանի վիրտուալ համերգներ՝ առանց հանդիսատեսի և ուրախ եմ, կրկին անգամ հանդես գալ այս անգամ արդեն 2000+ խորագիրը կրող նոր նախագծով, որը, հուսանք, շարունակական կլինի և կներկայացնի տարբեր ազգերի 21-րդ դարի երաժշտությունը:»,- ասում է Հայկ Մելիքյանը: Դաշնակահարի մենեջեր Ալեքսանդր Պլատո Հակոբյանի հետ զրույցում նա մասնավորապես նշեց. «Ուրախ ենք կրկին անգամ համագործակցել Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության հետ և շնորհակալ ենք պարոն դեսպան Ջոնաթան Լաքոթին՝ 2000+ նորահայտ նախաձեռնության հանդեպ նրբանկատ վերաբերմունքի համար և, իհարկե, մեծ պատիվ է համերգի հեռարձակումը իրագործել հենց մեր բարեկամ Ֆրանսիայի ազգային տոնի կապակցությամբ»։ Հայկ Մելիքյանի առցանց ձևաչափով համերգները շարունակվում են՝ առաջիկայիում ներկայացնելով Գուրջիև-Հարթմանի երաժշտությունը Գյումրիի Սերգեյ Մերկուրովի թանգարանից, ինչպես նաև Armenian National Music-ի կողմից կազմակերպվող երկու համերգ:

Айк Меликян фортепианным концертом поздравит Францию с Национальным праздником
В Ереване Национальный праздник Франции отметят фортепианным сольным концертом заслуженного артиста Армении Айка Меликяна. Как сообщает «Арменпресс», цикл “2000 +” начинается с сольного концерта, целью которого является пропаганда мировой фортепианной музыки 21-го века и представление армянскому зрителю композиторам современности.
В ходе концерта прозвучат произведения шести французских современных композиторов: Пьера Булеза, Бруно Мантовани, Паскаля Дюссапена, Жака Лено, Мишеля Карски, Кристофа Бертрана. Это будут армянские премьеры. “Должен признаться, что, я несомненно, соскучился по моему любимому зрителю, по живым концертам, но время идет, и мы обязаны двигаться вперед, живя и творя параллельно этому, в данном случае смирившись с форматом онлайн-концертов. Я уже успел провести несколько виртуальных концертов без зрителей, и рад вновь выступить с новым проектом под названием “2000 +”, который, будем надеяться, будет продолжительным и представит музыку 21-го века разных народов”, - сказал Айк Меликян. Менеджер пианиста Александр Плато Акопян, в частности, отметил: “Мы рады сотрудничеству с посольством Франции в Армении и благодарны господину послу Джонатану Лакоту за чуткое отношение к новой инициативе “2000 +”. Для нас, конечно, большая честь осуществить трансляцию концерта именно в связи с Национальным праздником нашей дружественной Франции”.
Концерты Айка Меликяна в онлайн-формате продолжаются, в ближайшее время из музея Сергея Меркурова в Гюмри он представит музыку Гурджиева-Хартмана, а также сыграет два концерта, организуемых “Armenian National Music”.
Сегодняшний концерт в онлайн формате будет транслироваться из Музея-института Комитаса, по ереванскому времени в 21:00.