Հայկ Մելիքյանը կշնորհավորի Ֆրանսիայի ազգային տոնը դաշնամուրային համերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի ազգային տոնը Երևանում կնշեն ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի դաշնամուրային մենահամերգով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրեսը», այս մենահամերգով սկիզբ է դրվում 2000+ համերգաշարին, որի նպատակն է պրոպագանդել 21-րդ դարի համաշխարհային դաշնամուրային երաժշտությունը և ներկայացնել մեր օրերի կոմպոզիտորներին հայաստանյան հանդիսատեսին:
Համերգի ընթացքում հնչելու են ֆրանսիացի վեց ժամանակակիցների ստեղծագործություններ, որոնք բոլորն էլ լինելու են հայաստանյան պրեմիերաներ. Պիեռ Բուլեզ, Բրունո Մանտովանի, Պասկալ Դյուսապեն, Ժակ Լընո, Միշել Կարսկի, Քրիստոֆ Բերտրան: «Պետք է խոստովանեմ, որ, անկասկած, կարոտել եմ իմ սիրելի հանդիսատեսին, կենդանի համերգներին, բայց ժամանակն ընթանում է, և մենք պարտավոր ենք շարժվել՝ ապրելով ու ստեղծագործելով դրան զուգընթաց, այս պարագայում համակերպվելով առցանց համերգների ձևաչափին: Արդեն հասցրել եմ ունենալ մի քանի վիրտուալ համերգներ՝ առանց հանդիսատեսի և ուրախ եմ, կրկին անգամ հանդես գալ այս անգամ արդեն 2000+ խորագիրը կրող նոր նախագծով, որը, հուսանք, շարունակական կլինի և կներկայացնի տարբեր ազգերի 21-րդ դարի երաժշտությունը:»,- ասում է Հայկ Մելիքյանը: Դաշնակահարի մենեջեր Ալեքսանդր Պլատո Հակոբյանի հետ զրույցում նա մասնավորապես նշեց. «Ուրախ ենք կրկին անգամ համագործակցել Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության հետ և շնորհակալ ենք պարոն դեսպան Ջոնաթան Լաքոթին՝ 2000+ նորահայտ նախաձեռնության հանդեպ նրբանկատ վերաբերմունքի համար և, իհարկե, մեծ պատիվ է համերգի հեռարձակումը իրագործել հենց մեր բարեկամ Ֆրանսիայի ազգային տոնի կապակցությամբ»։ Հայկ Մելիքյանի առցանց ձևաչափով համերգները շարունակվում են՝ առաջիկայիում ներկայացնելով Գուրջիև-Հարթմանի երաժշտությունը Գյումրիի Սերգեյ Մերկուրովի թանգարանից, ինչպես նաև Armenian National Music-ի կողմից կազմակերպվող երկու համերգ:

Hayk Melikyan to dedicate a recital to the National Day of France
YEREVAN, 14 JULY, ARMENPRESS: Famous pianist, Honored Artist of Armenia Hayk Melikyan will give a recital dedicated to the French National Day on July 14. As “Armenpress” reports, the concert will mark the launch of the 2000+ concert series, which aims to promote the 21st century world piano music and present contemporary composers to the Armenian audience.
During the concert, works by six French contemporaries will be performed, all of which will be Armenian premieres: Boulez, Karsky, Lenot, Matovani, Dusapin, Bertrand. "I have to admit that, no doubt, I miss my beloved audience and live interaction with the people during my concerts, but time goes by, և we have to move, living and creating at the same time, in this case, adapting to the scale of online concerts. I have already had several virtual concerts without an audience. I am happy to perform again this time with a new project entitled 2000+, which, we hope, will be continuous. It will present the music of the 21st century of different nations," – noted by Hayk Melikyan. In the conversation with the pianist's manager Alexander Plato Hakobyan, he particularly mentioned. "We are glad to again cooperate with the French Embassy in Armenia. We thank His Excellency, Mr. Jonathan Lacote for his delicate attitude towards the 2000+ new initiative. And of course, it is a great honor to broadcast the concert on the occasion of France's National Day." Hayk Melikyan's online concerts continue, presenting Gurdjieff-Hartmann's music from the Sergey Merkurov Museum in Gyumri, as well as two other concerts presented by the Armenian National Music.
The concert will be broadcasted online live from the Komitas Museum-Institute at 21:00 Yerevan time.