Իրանի ԱԳՆ-ն հերքել Է ԱՄՆ-ի մեղադրանքները Թեհրանի կողմից եմենցիներին զենքի մատակարարման առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանը հերքել Է ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի մեղադրանքներն Իրանի կողմից եմենական «Անսար Ալլահ» (հուսիներ) խռովարար շարժմանը զենքի մատակարարումների մեջ: Հուլիսի 9-ին համապատասխան հայտարարությունն արել Է Իրանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ամերիկացիները, որոնք զգում են, որ իրենց չի հաջողվի պահպանել մեր երկրի նկատմամբ սպառազինության մատակարարման բռնարգելքը (…), փորձում են մեղադրանքների եւ խաբեության միջոցով հիմնավորել առավելագույն ճնշման (քաղաքականության) երկարաձգումը եւ իրենց չարամիտ մտադրությունների իրականացումը»,- մեջբերում Է նրա խոսքն Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամուլի ծառայությունը: Ըստ որում Մուսավին «չհիմնավորված» Է համարել Թեհրանի հասցեին Վաշինգտոնի մեղադրանքները:
Հուլիսի 8-ին ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն հայտարարել Է, որ ամերիկացիները եւ նրանց դաշնակիցները հունիսին կալանել են նավ, որն իրանական զենք Էր տանում եմենցի ապստամբների համար: Այդ առաչությամբ քաղաքական գործիչը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին կոչ Է արել երկարաձգելու զենքի բռնարգելքը Թեհրանի նկատմամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МИД Ирана опроверг обвинения США в поставках Тегераном оружия йеменским повстанцам
Тегеран опроверг обвинения Госдепартамента США в поставках иранской стороной оружия йеменскому мятежному движению "Ансар Аллах" (хуситы). Соответствующее заявление сделал в четверг официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Американцы, которые чувствуют, что им не удается сохранить эмбарго на поставку вооружения в отношении нашей страны <...>, пытаются за счет обвинений и лжи обосновать продление [политики] максимального давления и реализацию своих злобных намерений", - приводит его слова пресс-служба иранского внешнеполитического ведомства. При этом Мусави назвал "безосновательными" обвинения Вашингтона в адрес Тегерана.
В среду госсекретарь США Майкл Помпео заявил, что американцы и их союзники задержали в июне судно, которое доставляло иранское вооружение йеменским повстанцам. В связи с этим политик призвал СБ ООН продлить эмбарго на вооружение в отношении Тегерана.