Վրաստանը դեռ չի պատրաստվում ցամաքային սահմանները բացել կորոնավիրուսի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանը դեռ չի քննարկում կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում ցամաքային սահմանները բացելու վերաբերյալ հարցը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, լրագրողներին հայտնել Է վարչապետ Գեորգի Գախարիան:
Մայիսի սկզբին Գախարիան հայտարարել Էր, որ հունիսի 15-ից Վրաստանը կբացվի ներքին զբոսաշրջության ծառայության տրամադրման համար, իսկ հուլիսի 1-ից պատրաստ կլինի ընդունել օտարերկրացի զբոսաշրջիկներին: «Մենք առայժմ չենք կարող հապճեպ քայլեր անել ցամաքային սահմանները բացելու կապակցությամբ: Վրաստանի քաղաքացիների կողմից ցամաքային սահմանները հատելը, ինչպես նաեւ այն ամենը, ինչը կապված Է բեռների փոխադրման հետ, իրականացվում Է բացարձակապես անարգել»,-հայտարարել Է վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ վրացական կողմը մեծ հարմարավետություն Է ստեղծում միջազգային ընկերությունների եւ փոխադրողների համար: Միեւնույն ժամանակ իշխանությունները վերահսկում են յուրաքանչյուր բեռնատար ավտոմեքենա եւ ստուգում վարորդների առողջական վիճակը:
Վրաստանը կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով մարտի վերջին դադարեցրել Էր ավիահաղորդակցությունը բոլոր երկրների հետ, իսկ մարտի կեսերին՝ փակել ցամաքային սահմանները: Վրաստանը սահմանակցում Է Հայաստանին, Ադրբեջանին, Թուրքիային եւ Ռուսաստանին: Ավելի վաղ ՌԴ-ի հետ կապերի գծով վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն հույս Է հայտնել, որ Ռուսաստանի հետ ցամաքային սահմանը կբացվի մոտ ժամանակներս:
ԵՄ-ի խորհուրդը հունիսի 30-ին համաձայնեցրել Է հանձնարարականը Եվրամիություն ոչ պարտադիր ուղեւորությունների համար սահմանափակումներն աստիճանաբար հանելու մասին, ընդունելով այն երկրների ցուցակը, որոնց համար սահմանները կարող են բացվել հուլիսի 1-ից: Դրա մեջ մտել Է, այդ թվում՝ Վրաստանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Грузия пока не собирается открывать сухопутные границы из-за коронавируса
Грузияпока не рассматривает вопрос об открытии сухопутных границ в условиях пандемиикоронавируса, сообщил журналистам премьер-министрГеоргий Гахария.
В начале мая Гахария заявлял, что с 15 июня Грузия откроется для предоставления сервиса внутреннего туризма, а с 1 июля будет готова принять иностранных туристов.
"Мы пока не можем сделать поспешные шаги в связи с открытием сухопутных границ. Пересечение гражданами Грузии сухопутных границ, а также все, что связано с перевозкой грузов, осуществляется абсолютно беспрепятственно", - заявил премьер.
По его словам, грузинская сторона создает большой комфорт международным компаниям и перевозчикам. В то же время власти контролируют каждый грузовой автомобиль и проверяют состояние здоровья водителей,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Грузия из-за пандемии коронавируса в конце марта прекратила авиасообщение со всеми странами, а в середине марта закрыла сухопутные границы. Грузия граничит сАрменией,Азербайджаном,Турциейи Россией. Ранее специальный представитель премьера по связям с РФЗураб Абашидзевыразил надежду, что сухопутная граница с Россией откроется в ближайшее время.
Совет ЕС во вторник согласовал рекомендацию о постепенном снятии ограничений на необязательные поездки вЕвросоюз, приняв список стран, для которых границы могут начать открываться с 1 июля. В него вошла, в том числе, Грузия.