ՀՀ և ԱՀ ԱԳ նախարարները քննարկել են ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը hունիսի 25-ին հանդիպել է Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
«Նախարար Մնացականյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորեց իր գործընկերոջը պաշտոնում վերանշանակվելու կապակցությամբ` մաղթելով նրան նորանոր հաջողություններ իր ստանձնած կարևոր առաքելության մեջ։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները, ի շարունակություն Երևանում հունիսի 19-ին կայացած Հայաստանի և Արցախի Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստի քննարկումներին, մտքեր փոխանակեցին ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ: Նախարար Մնացականյանն ընդգծեց Արցախի ժողովրդի և նրա կողմից ընտրված իշխանության դերը խաղաղ կարգավորման գործընթացում: Այդ առնչությամբ երկուստեք կարևորվեց նման ձևաչափով պարբերական հանդիպումների անցկացումը՝ խաղաղ գործընթացի բովանդակային, ռիսկերի նվազեցման և հումանիտար հարցերի շուրջ դիրքորոշումների և մոտեցումների ճշգրտման առումով:
Նախարարներ Մնացականյանը և Մայիլյանը բարձր գնահատեցին Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև միջազգային և տարածաշրջանային տարբեր հարցերի շուրջ խորհրդակցությունների անցկացումը՝ որպես լավ հնարավորություն` անդրադառնալու երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին և համագործակցության հեռանկարներին:
Նախարարներն անդրադարձան նաև նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված իրադրությանը և վերջինիս սոցիալ-տնտեսական հետևանքների մեղմացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացմանը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Главы МИД Армении и Арцаха обсудили урегулирование нагорно-карабахского конфликта
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 25 июня встретился с министром иностранных дел Арцаха Масисом Маиляном.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, министр Мнацаканян еще раз поздравил своего коллегу с переназначением, пожелав ему новых успехов в его важной миссии.
В продолжение состоявшегося 19 июня в Ереване совместного заседания советов безопасности Армении и Арцаха обсуждения министры иностранных дел обменялись мнениями по процессу мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Министр Мнацаканян подчеркнул роль народа Арцаха и избранного им правительства в процессе мирного урегулирования. В связи с этим стороны подчеркнули важность проведения регулярных встреч в таком формате для уточнения содержания мирного процесса, снижения рисков и уточнения позиций и подходов по гуманитарным вопросам.
Главы МИД высоко оценили проведение консультаций между министерствами иностранных дел Армении и Арцаха по различным международным и региональным вопросам в качестве хорошей возможности для обсуждения представляющих взаимный интерес вопросов и перспектив сотрудничества.
Министры также коснулись ситуации, связанной с эпидемией коронавируса, и реализации программ, направленных на смягчение ее социально-экономических последствий.