Դատարանը բավարարել է IDBank-ի հայցը՝ առոչինչ ճանաչելով խնդրահարույց համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օրերս Երևանի Ընդհանուր իրավասության դատարանը քննում էր Բ.Մ.Լ. «Արզնի» ընկերության և նախկին «Անելիք Բանկի» միջև 2015 թ-ին կնքված համաձայնագիրն առոչինչ ճանաչելու գործը: Դատարանը բավարարել է ԱյԴի Բանկի (նախկինում` Անելիք Բանկ) հայցը: Այդ առիթով «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ԱյԴի Բանկի Վարչության նախագահ պրն. Մհեր Աբրահամյանի հետ զրույցը:
-Պրն Աբրահամյան, առաջին ատյանի դատարանը բավարարել է ընդդեմ սնանկ ճանաչված Բ.Մ.Լ. «Արզնի» ընկերության ներկայացված հայցը` առոչինչ ճանաչելով այն համաձայնագիրը, որի պայմանների խախտման դեպքում Բանկը պարտավորվում էր վճարել մոտ 22 մլն. ԱՄՆ դոլար տույժ: Կմեկնաբանե՞ք դատարանի որոշումը:
-Սիրով: Հիշեցնենք ընթերցողներին, որ սնանկ ճանաչված Բ.Մ.Լ. «Արզնի» ընկերության հետ Բանկն ունի մի շարք դատական գործեր, որոնցից մեկով ս.թ. մարտի 12-ին կայացված որոշումով ՀՀ քաղաքացիական վերաքննիչ դատարանը բավարարել է մեր վերաքննիչ բողոքը` բեկանելով Երևանի Ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ Բանկից նշված գումարը գանձելու վերաբերյալ վճիռը, քանի որ, ըստ վերաքննիչ ատյանի, Բ.Մ.Լ. «Արզնի» ընկերության հայցն անհիմն էր: Սակայն, ինչպես արդեն նշեցի, հիշյալ ընկերությունը բազմաթիվ այլ մտացածին հայցեր է ձեռնարկել Բանկի դեմ, որոնցից յուրաքանչյուրն էլ վկայակոչում է 2015 թ-ին կնքված այս չարչրկված համաձայնագիրը: Մենք բազմիցս նշել ենք նաև, որ այս համաձայնագիրը պարունակում է մի շարք խնդրահարույց դրույթներ, որոնք թույլ են տալիս հիմնավոր կասկածի տակ դնել այդ համաձայնագրի իրավական ուժը: Այդ իսկ պատճառով Բանկը 2018-ի դեկտեմբերին դիմեց դատարան` համաձայնագիրն առոչինչ ճանաչելու հայցով` նպատակ ունենալով վերջ դնել բոլոր տեսակի շահարկումներին: Ուրախությամբ պետք է փաստենք, որ դատարանը հաշվի առավ մեր կողմից ներկայացված հիմնավորումները և առոչինչ ճանաչեց հիշյալ համաձայնագիրը:
-Իսկ որո՞նք են համաձայնագրի այդ վիճահարույց կետերը:
-Իրավական հարցերով ընթերցողին չծանրաբեռնելու համար ասեմ միայն, որ համաձայնագիրը չի կնքվել օրենսդրությամբ դրա կնքման համար սահմանված պարտադիր ընթացակարգի և պայմանների պահպանմամբ։ Ավելի պարզ ասած՝ այն չի ունեցել պետական գրանցում, ինչը պարտադիր պահանջ է անշարժ գույքի հետ կապված բոլոր գործարքների դեպքում։
Համաձայնագրով սահմանափակվել է բանկի իրավունքը տնօրինել իրեն անցած անշարժ գույքը, ուստի այդ համաձայնագրից բխող իրավունքները ենթակա էին պետական գրանցման, իսկ դրա չիրականացումը հանգեցնում է գործարքի առոչինչ լինելուն
- Բարի, իսկ որո՞նք են Բանկի հետագա քայլերը:
-Գիտեք, մտացածին դատական հայցերի պայմաններում ապրելուն արդեն հարմարվել ենք: Ավելին, դա մեզ բոլորովին չի խանգարում իրագործել Բանկի զարգացման ռազմավարական նպատակները, կյանքի կոչել մեր նորարական ծրագրերը, առաջ մղել թվային բանկինգի մեր գաղափարները: Այս փուլում, երբ մեր երկրում մոլեգնում է համավարակը, մեր պարտքն ենք համարում մեր հաճախորդների համար ապահովել հեռավար սպասարկման ամենալայն գործիքակազմը` նրանց հնարավորինս զերծ պահելով Բանկ այցելելու և կանխիկի հետ շփվելու անհրաժեշտությունից:
IDBank-ի և Իդրամի համատեղ հարթակով՝ IDBanking.am-ով և Իդրամ հավելվածով, մեր հաճախորդներն ունեն հեռավար գործարքների իրականացման իսկապես լայն գործիքակազմ. Նրանք կարող են անգամ Բանկի հաճախորդ դառնալ հեռավար նույնականացմամբ, վարկ վերցնել, քարտ պատվիրել, բացել հաշիվներ, ավանդ ներդնել, արագ փոխանցումների համակարգով գումար ստանալ, օգտվել անհպում վճարման մոտ մեկ տասնյակ լուծումներից QR և NFC տեխնոլոգիաներով ավելի քան 2500 վաճառակետերում, կատարել գնումներ ավելի քան 300 առցանց խանութներից, կատարել ակնթարթային վճարումներ ավելի քան 250 ծառայությունների դիմաց և այլն։ Սակայն մենք այդքանով չենք սահմանափակվելու, այլ մոտ ապագայում մեր շահառուներին ենք առաջարկելու նորարար պրոդուկտներ` ուղղված հաճախորդների հեռավար սպասարկման արդյունավետության բարձրացմանը:
Միաժամանակ գիտակցելով մասնաճյուղերում հաճախորդների սպասարկման հարմարավետության կարևորությունը՝ շարունակում ենք նաև մեր մասնաճյուղերի արդիականացման և ընդլայնման գործընթացը։ Շատ շուտով Երևանում Շենգավիթի համայնքի մեր հաճախորդների բազմաթիվ խնդրանքներին և արձագանքներին ընդառաջ կբացենք մեր հերթական ժամանակակից և նորաոճ մասնաճյուղը։ Հիշեցնեմ նաև, որ տարին մեկնարկեցինք Հյուսիսային պողոտայում IDBank-ի՝ տարածաշրջանում նմանը չունեցող ֆլագմանյան մասնաճյուղի բացումով, որտեղ մեկտեղված են մի շարք ծառայություններ։
Այնուամենայնիվ, չմոռանանք նաև առողջապահական ներկայիս իրավիճակի մասին․ ևս մեկ անգամ ուզում եմ կոչ անել մեր հաճախորդներին իրենց առողջության պահպանման համար օգտվել հեռավար սպասարկումից, իսկ բանկ այցելելիս դնել դիմակ, որը անհրաժեշտության դեպքում տրամադրում է նաև Բանկը, մուտքի մոտ ախտահանել ձեռքերը, պահպանել սոցիալական հեռավորություն, իրենց հերթին սպասել համապատասխան նշված կետերում։ Բանկն իր հերթին իրականացնում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները հաճախորդների և աշխատակիցների առողջության պահպանման համար՝ բոլոր տարածքները պարբերաբար ախտահանվում և օդափոխվում են, աշխատակիցներն ապահովված են անվտանգության բոլոր միջոցներով։

Суд удовлетворил иск IDBank-а, признав спорное соглашение недействительным
Суд Общей Юрисдикции города Еревана, рассматривая дело о признании недействительным соглашение, подписанное в 2015г. между бывшим «Банком Анелик» и компанией «Б.М.Л. Арзни», удовлетворил иск IDBank-а (бывший Анелик Банк). По этому поводу представляем интервью председателя Правления IDBank-а Мгера Абраамяна.
-Г-н Абраамян, суд первой инстанции удовлетворил иск против компании «Б.М.Л. Арзни», объявленной банкротом, признав недействительным соглашение, в случае нарушения которого Банк был обязан выплатить около 22 миллионов долларов США. Прокомментируйте, пожалуйста, решение суда.
-С удовольствием. Напомним читателям, что Банк имеет несколько судебных дел, связанных с компанией «Б.М.Л. Арзни», объявленной банкротом. Решением суда по одному из этих дел, принятым 12-го марта, апелляционный гражданский суд РА удовлетворил нашу апелляцию, отменив приговор Суда Общей Юрисдикции Еревана о взыскании отмеченной суммы с Банка, так как иск компании «Б.М.Л. Арзни», по мнению апелляционного суда, был необоснованным. Но как я уже отметил, эта компания инициировала и другие надуманные иски против Банка, каждый из которых ссылается на соглашение, подписанное в 2015г. Мы не раз отмечали, что это соглашение содержит ряд проблематичных положений, что позволяет ставить под сомнение юридическую силу этого соглашения. По этой причине Банк в декабре 2018 года обратился в суд с иском признать это соглашение недействительным, чтобы поставить конец всем спекуляциям. Мы должны с радостью отметить, что суд принял во внимание приведенные нами обоснования и признал соглашение недействительным.
-А каковы эти спорные моменты соглашения?
-Не обременяя читателя юридическими вопросами, отмечу только, что при подписании этого соглашения, не были соблюдены обязательный порядок и условия, определенные законом для его подписания. Иными словами, соглашение не имело государственной регистрации, что является обязательным требованием для всех сделок с недвижимостью. Соглашение ограничивало право Банка распоряжаться переданной ему недвижимостью, поэтому права, вытекающие из этого соглашения, подлежали государственной регистрации, а его неисполнение влечет за собой недействительность сделки.
-А каковы дальнейшие действия Банка?
-Знаете, мы уже привыкли жить в условиях надуманных судебных дел. Более того, это нам не мешает реализовывать стратегические цели развития Банка и наши инновационные программы, продвигать наши идеи цифрового банкинга. На данном этапе, когда в стране бушует эпидемия, мы считаем нашей обязанностью предоставить нашим клиентам широчайший инструментарий дистанционного обслуживания, чтобы по возможности уберечь их от посещения Банка и необходимости контакта с наличными.
С помощью совместной платформы IDBank-а и Idram-а - IDBanking.am и мобильное приложение Idram - наши клиенты имеют действительно полный инструментарий для совершения дистанционных сделок. Они могут стать клиентами Банка с помощью дистанционной идентификации, брать кредиты, заказывать карты, открывать счета, депозиты, получать деньги по системе быстрых переводов, воспользоваться десятком решений бесконтактных платежей по технологиям QR и NFC в более чем 2500 пунктах продажи, делать покупки в более чем 300 онлайн магазинах, совершать мгновенные платежи для более чем 250 услуг.
Но мы не будем ограничиваться этим и в недалеком будущем предложим нашим клиентам инновационные продукты, направленные на повышение эффективности дистанционного обслуживания.
В то же время, осознавая важность удобства обслуживания клиентов в филиалах, мы продолжаем процесс модернизации и расширения наших филиалов. Очень скоро, в ответ на многочисленные запросы и отзывы наших клиентов в Шенгавите, мы откроем еще один современный и стильный филиал. Напомню, что год мы начали с открытия нашего, не имеющего аналогов в регионе, флагманского филиала на Северном проспекте, где объединены несколько видов услуг.
Тем не менее, давайте не будем забывать о текущей ситуации в нашей стране. Поэтому еще раз призываю наших клиентов воспользоваться дистанционным обслуживанием, а посещая Банк носить маски, которые Банк предоставит в случае необходимости, дезинфицировать руки у входа, соблюдать социальное расстояние, ждать своей очереди в отмеченных местах. В свою очередь Банк осуществляет все необходимые мероприятия для сохранения здоровья клиентов и сотрудников: все помещения и поверхности периодически дезинфицируются и проветриваются, сотрудники обеспечены всеми средствами безопасности.