ՀՀ ՍԴ-ն Սահմանադրությանը հակասող է ճանաչել երկու օրենքների դրույթներ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սահմանադրական դատարանը Սահմանադրության հոդվածներին հակասող է ճանաչել «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 1-ին հոդվածի 2-րդ կետը և «Բանկային գաղտնիքի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 1-ին հոդվածը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սահմանադրական դատարանից։
«Նախագահի դիմումի հիման վրա՝ «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 1-ին հոդվածի 2-րդ կետի և «Բանկային գաղտնիքի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 1-ին հոդվածի` Սահմանադրությանը համապատասխանությունը որոշելու վերաբերյալ գործով Սահմանադրական դատարանը որոշել է.
Ազգային ժողովի կողմից ընդունված` «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 1-ին հոդվածի 2-րդ կետը ճանաչել Սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին մասին, 75, 78 և 79-րդ հոդվածներին հակասող:
Ազգային ժողովի կողմից ընդունված` «Բանկային գաղտնիքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը ճանաչել Սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին մասին, 75, 78 և 79-րդ հոդվածներին հակասող»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

КС признал положения двух законов противоречащими Конституции Армении
Конституционный Суд Республики Армения признал пункт 2 статьи 1 закона Республики Армения «О внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения» и закон Республики Армения «О внесении изменений в закон Республики Армения “О банковской тайне”» противоречащими Конституции Республики Армения. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе Конституционного суда.
В заявлении КС отмечается, что президент Армен Саркисян обратился в Конституционный суд в связи с уточнением соответствия вышеотмеченных законов Конституции.
КС постановил, что пункт 2 статьи 1 закона Республики Армения «О внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения» противоречит части 1 статьи 61, статьям 75, 78 и 79 Конституции Республики Армения.
Принятый Национальным Собранием закон Республики Армения «О внесении изменений в закон Республики Армения “О банковской тайне”» противоречит части 1 статьи 61, статьям 75, 78 и 79 Конституции Республики Армения.