Վերաքննիչ դատարանում կշարունակվի Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցով բողոքի քննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերաքննիչ քրեական դատարանում, դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, հունիսի 17-ին, ժամը 13։30-ին կշարունակվի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների՝ նախագահի խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունները մերժելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բողոքի քննությունը։
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի հաղորդագրությունից։
Հունիսի 15-ի դատական նիստին Վերաքննիչ բողոքներ էր ներկայացրել Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը։ Այնուհետև նիստը հետաձգվել էր, քանի որ նիստին ներկա չէր Քոչարյանի պաշտպան Ռուբեն Սահակյանը, ով ևս պետք է ներկայացներ իր վերաքննիչ բողոքը։ Բացի այդ՝ տուժող կողմը չէր ստացել վերաքննիչ բողոքները, ուստի դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի աշխատակազմը կտրամադրի տուժող կողմին բողոքների օրինակները։
Քոչարյանը կալանքի տակ է 2019 թվականի հունիսի 25-ից։ Նա մեղադրվում է ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ։ ՀՀ երկրորդ նախագահը 2020 թվականի ապրիլի 28-ին տեղափոխվել էր Իզմիրլյան բժշկական կենտրոն՝ հետազոտություն անցնելու համար և մայիսի 12-ին վիրահատվել։ 2020-ի մայիսի 29-ին Վարչական դատարանը բավարարել էր Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանի հայցադիմումը, ըստ որի մինչև կորոնավիրուսի նոր տեսակի համավարակի ավարտը Քոչարյանը կշարունակի մնալ «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում։

В Апелляционном суде продолжится рассмотрение апелляции о мере пресечения в отношении Кочаряна
В Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Арсена Никогосяна 17 июня в 13:00 продолжится рассмотрение апелляции адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна на решение суда общей юрисдикции Еревана об отклонении ходатайств об изменении меры пресечения в отношении второго президента.
Об этом «Арменпресс» стало известно из сообщения группы защиты Кочаряна.
На судебном заседании 15 июня апелляционные жалобы представил адвокат Кочаряна Ованнес Худоян. Затем заседание было отложено, поскольку на заседании не присутствовал адвокат Кочаряна Рубен Саакян, который также должен был представить свою апелляционную жалобу. Кроме того, потерпевшая сторона не получила апелляций, поэтому аппарат судьи Арсена Никогосяна предоставит потерпевшей стороне их копии.
Кочарян находится под арестом с 25 июня 2019 года. 28 апреля 2020 года Кочарян был переведен в медицинский центр “Измирлян” для прохождения обследования и 12 мая 2020 года он был прооперирован.
29 мая Административный суд удовлетворил иск адвоката Кочаряна Арама Орбеляна, согласно которому до окончания эпидемии коронавируса Кочарян должен оставаться в МЦ “Измирлян”.