Հայաստանում ստեղծվում է COVID-19-ի ուսումնասիրությունների համակարգման գիտական խորհուրդ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գիտությունների ակադեմիաների միջազգային ասոցիացիան հունիսի 9-ին անցկացրել է Վիրուսաբանության գիտական խորհրդի հիմնադիր առցանց գիտաժողով` Ռուսաստանի, Չինաստանի, Բելառուսի, Հայաստանի, Վրաստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկիստանի և Ուկրաինայի վիրուսաբանության, համաճարակաբանության, մանրէաբանության, իմունաբանության ոլորտների առաջատար մասնագետների մասնակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայից, Հայաստանը խորհրդում ներկայացնում է ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի բջջային կենսաբանության և վիրոսաբանության լաբորատորիայի ղեկավար Զավեն Կարալյանը: Վիրուսաբանության գիտական խորհրդի ստեղծման հիմնական նպատակն է միավորել ջանքերը կարևորագույն գիտական խնդիրների վերաբերյալ լուծումներ գտնելու, փորձի փոխանակման և կադրերի պատրաստման գործում:
Նիստի ընթացքում Վիրուսաբանության գիտական խորհրդի համանախագահներ են ընտրվել Ռուսաստանի Ի. Մեչնիկովի անվան պատվաստանյութերի և շիճուկների գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտական ղեկավար Վիտալի Զվերևը, Չինաստանի Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման կենտրոնի տնօրեն Գաո Ֆուն, Բելառուսի Գիտությունների ազզգային ակադեմիայի փոխնախագահ Ալեքսանդր Կիլչևսկին:
COVID-19 համավարակի խնդիրը ճանաչվել է Վիրուսաբանության գիտական խորհրդի գործունեության օրակարգային հարց: «Մենք պետք է համակարգենք բոլոր գիտնականների և մասնագետների ջանքերը: Պետք է հաշվի առնենք արդեն իսկ ունեցած փորձը` հետագայում տարբեր համաճարակների ալիքների դեպքում պատրաստ լինելու և համարժեք քայլեր ձեռնարկելու համար»,- ասել է Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի փոխնախագահ Վլադիմիր Չեխոնինը:
«Ներկայումս շատ կարևոր է, որ մասնագետները` վիրուսաբանները, համաճարակաբանները, միավորվում են միջազգային և ազգային մակարդակով, և մենք արդեն տեսնում ենք խնդրի նկատմամբ գիտական կենտրոնացում»,- նշել է ՀՀ ԳԱԱ Բնական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Ռուբեն Հարությունյանը:
Հայաստանում ստեղծվում է COVID-19-ի գիտական ուսումնասիրությունների համակարգման գիտական խորհուրդ, որում ընդգրկվում են ՀՀ ԳԱԱ-ի, ՀՀ առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի և ՀՀ ԲՈՒՀ-երի մասնագետներ:

В Армении создается Научный совет по координации исследований по COVID-19
9 июня Международная ассоциация Академий наук провела учредительную онлайн-конференцию Ученого совета вирусологии с участием ведущих специалистов в области вирусологии, эпидемиологии, микробиологии, иммунологии России, Китая, Беларуси, Армении, Грузии, Кыргызстана, Таджикистана, Узбекистана и Украины.
Как сообщили Арменпресс в Национальной академии наук Армении, Армению представлял руководитель лаборатории клеточной биологии и вирусологии Института молекулярной биологии НАН Армении Завен Каралян. Основная цель создания Ученого совета вирусологии - объединить усилия в деле поиска решений важнейших научных проблем, обмена опытом и подготовки кадров.
В ходе онлайн-конференции сопредседателями Ученого совета вирусологии были избраны научный руководитель Научно-исследовательского института вакцин и сывороток им. Мечникова России Виталий Зверев, директор Китайского центра по профилактике и контролю заболеваний Гао Фу, вице-президент Национальной академии наук Беларуси Александр Килчевский.
Повесткой деятельности Ученого совета вирусологии признана проблема вируса COVID-19. “Мы должны скоординировать усилия всех ученых и специалистов. Должны учитывать уже имеющийся опыт, чтобы в дальнейшем быть готовыми ко вспышкам различных эпидемий и предпринимать адекватные шаги”, - сказал вице-президент Российской академии наук Владимир Чехонин.
“В настоящее время очень важно, что специалисты - вирусологи, эпидемиологи объединяются на международном и национальном уровне, и мы уже видим научную концентрацию в отношении этой проблемы”, - отметил академик-секретарь Отделения естественных наук НАН Республики Армения Рубен Арутюнян.
В Армении же создается Научный совет по координации научных исследований COVID-19, в котором будут специалисты НАН Республики Армения, ГНКО “Национальный центр профилактики и заболеваний” Министерства здравоохранения Республики Армения и ВУЗ-ов Республики Армения.