Պետությունը բյուջեի դեֆիցիտը կֆինանսավորի թե արտաքին, թե ներքին աղբյուրներից. կա համաձայնություն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է 2020 թվականի պետական բյուջեի՝ նախատեսված դեֆիցիտը ֆինանսավորել թե արտաքին, թե ներքին աղբյուրներից. Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ որոշակի գումարի շրջանակում արդեն կա պայմանավորվածություն, մնացածը նախատեսվում է ֆինանսավորել ներքին աղբյուրների հաշվին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկմանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանի հարցին:
Նախարարը հիշեցրեց, որ կորոնավիրուսի իրավիճակով պայմանավորված 2020 թվականի բյուջեի համար ԱԺ-ին առաջարկել էին նախատեսված 162 մլրդ դրամի դեֆիցիտի փոխարեն ֆիքսել մոտ 324 մլրդ դրամը: «Ապրիլին հրապարակված տեղեկատվության համաձայն ակնկալվում է, որ համաշխարհային տնտեսության անկումը կլինի շուրջ 3.5 տոկոս: ԵՄ-ի համար կանխատեսվում է շուրջ 7.5 տոկոս անկում, իսկ ՌԴ-ի համար՝ 5.5 տոկոս անկում: Դա ենթադրաբար չի կարող իր արտացոլումը չգտնել մեր՝ այս տարվա սպասումների տեսակետից: Եվ այդ 324 մլրդ դրամ դեֆիցիտի պայմաններում մենք գնահատեցինք, որ հայտարարված հակաճգնաժամային միջոցառումներն իրականացնելու համար մեզ անհրաժեշտ է ներգրավել շուրջ 260 մլրդ դրամ լրացուցիչ պարտքային միջոցներ»,-ասաց նախարարը:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ արդեն իսկ համաձայնություն է ձեռք բերվել, այդ միջոցները կօգտագործվեն պետական բյուջեի կարիքները բավարարելու համար: «Ընդհանուր առմամբ 280 մլն դոլարն արդեն հասանելի է: Բայց 35 մլն դոլարն էլ հասանելի կլինի աշնանը սպասվող ծրագրի երրորդ վերանայման արդյունքներով: Ակնկալվում է, որ տարբերությունը մենք կֆինանսավորենք ներքին շուկայում պետական լրացուցիչ պարտք թողարկելու ճանապարհով»,-ասաց Ջանջուղազյանը:
Պետության գնահատմամբ՝ կա այդ պոտենցիալը: «Մեր կարծիքով՝ վստահությունը բավականին խորն է, և տեղական ներդրողների հետ մեր համագործակցությունն արդեն տասնամյակների պատմություն ունի: Դրա շրջանակում մենք ակնկալում ենք, որ տարբերութունն ամբողջությամբ հնարավոր կլինի ֆինանսավորել ներքին աղբյուրներից պարտքի թողարկման ճանապարհով»,-ասաց նախարարն ու նշեց՝ դիտարկում են նաև այլ աղբյուրներ՝ այլ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների շրջանակում:
Նախարարը վստահեցրեց նաև, որ ներկա վարկանիշը թույլ է տալիս նաև մտածել միջազգային ֆինանսական շուկայում եվրապարտատոմսեր թողարկելու մասին:

Дефицит бюджета государство профинансирует как из внешних, так и из внутренних источников
Правительство Армении планирует финансировать предусмотренный дефицит госбюджета на 2020 год как из внешних, так и из внутренних источников. С Международным валютным фондом уже есть договоренность в рамках определенной суммы, остальное планируется финансировать за счет внутренних источников. Как передает Арменпресс, об этом сказал министр финансов Армении Атом Джанджугазян на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания Армении по обсуждению бюджета 2019 г., отвечая на вопрос депутата Национального собрания Армении от фракции “Просвещенная Армения” Аркадия Хачатряна.
Министр напомнил, что в связи с ситуацией с коронавирусом парламенту предложили вместо запланированного дефицита в 162 млрд драмов зафиксировать около 324 млрд драмов. “Согласно опубликованной в апреле информации, ожидается, что спад мировой экономики составит около 3,5%, для ЕС прогнозируется около 7,5% -й спад, а для РФ - 5,5%-й. Это, предположительно, не может не найти своего отражения с точки зрения наших ожиданий в этом году. И в условиях этого дефицита мы оценили, что кроме 324 млрд. драмов для реализации объявленных антикризисных мероприятий нам необходимо привлечь и дополнительные долговые средства на сумму около 260 млрд. драмов”, - сказал министр.
С Международным валютным фондом уже достигнуто соглашение, эти средства будут использованы для удовлетворения потребностей государственного бюджета. “В общей сложности $ 280 млн уже доступны. Но 35 млн долларов будут доступны по итогам третьего пересмотра программы, ожидаемого осенью. Ожидается, что разницу мы профинансируем путем выпуска дополнительного государственного долга на внутреннем рынке”, - сказал Джанджугазян.
По оценке государства, этот потенциал есть. “На наш взгляд, доверие достаточно большое, и наше сотрудничество с местными инвесторами уже имеет десятилетнюю историю. В рамках этого мы ожидаем, что разницу можно будет полностью финансировать из внутренних источников путем выпуска долга “, - сказал министр и отметил, что рассматриваются и другие источники в рамках других международных финансовых организаций.
Министр также заверил, что нынешний рейтинг позволяет думать и о выпуске еврооблигаций на Международном финансовом рынке.