Պետությունը բյուջեի դեֆիցիտը կֆինանսավորի թե արտաքին, թե ներքին աղբյուրներից. կա համաձայնություն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է 2020 թվականի պետական բյուջեի՝ նախատեսված դեֆիցիտը ֆինանսավորել թե արտաքին, թե ներքին աղբյուրներից. Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ որոշակի գումարի շրջանակում արդեն կա պայմանավորվածություն, մնացածը նախատեսվում է ֆինանսավորել ներքին աղբյուրների հաշվին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկմանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանի հարցին:
Նախարարը հիշեցրեց, որ կորոնավիրուսի իրավիճակով պայմանավորված 2020 թվականի բյուջեի համար ԱԺ-ին առաջարկել էին նախատեսված 162 մլրդ դրամի դեֆիցիտի փոխարեն ֆիքսել մոտ 324 մլրդ դրամը: «Ապրիլին հրապարակված տեղեկատվության համաձայն ակնկալվում է, որ համաշխարհային տնտեսության անկումը կլինի շուրջ 3.5 տոկոս: ԵՄ-ի համար կանխատեսվում է շուրջ 7.5 տոկոս անկում, իսկ ՌԴ-ի համար՝ 5.5 տոկոս անկում: Դա ենթադրաբար չի կարող իր արտացոլումը չգտնել մեր՝ այս տարվա սպասումների տեսակետից: Եվ այդ 324 մլրդ դրամ դեֆիցիտի պայմաններում մենք գնահատեցինք, որ հայտարարված հակաճգնաժամային միջոցառումներն իրականացնելու համար մեզ անհրաժեշտ է ներգրավել շուրջ 260 մլրդ դրամ լրացուցիչ պարտքային միջոցներ»,-ասաց նախարարը:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ արդեն իսկ համաձայնություն է ձեռք բերվել, այդ միջոցները կօգտագործվեն պետական բյուջեի կարիքները բավարարելու համար: «Ընդհանուր առմամբ 280 մլն դոլարն արդեն հասանելի է: Բայց 35 մլն դոլարն էլ հասանելի կլինի աշնանը սպասվող ծրագրի երրորդ վերանայման արդյունքներով: Ակնկալվում է, որ տարբերությունը մենք կֆինանսավորենք ներքին շուկայում պետական լրացուցիչ պարտք թողարկելու ճանապարհով»,-ասաց Ջանջուղազյանը:
Պետության գնահատմամբ՝ կա այդ պոտենցիալը: «Մեր կարծիքով՝ վստահությունը բավականին խորն է, և տեղական ներդրողների հետ մեր համագործակցությունն արդեն տասնամյակների պատմություն ունի: Դրա շրջանակում մենք ակնկալում ենք, որ տարբերութունն ամբողջությամբ հնարավոր կլինի ֆինանսավորել ներքին աղբյուրներից պարտքի թողարկման ճանապարհով»,-ասաց նախարարն ու նշեց՝ դիտարկում են նաև այլ աղբյուրներ՝ այլ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների շրջանակում:
Նախարարը վստահեցրեց նաև, որ ներկա վարկանիշը թույլ է տալիս նաև մտածել միջազգային ֆինանսական շուկայում եվրապարտատոմսեր թողարկելու մասին:

Armenian government to finance budget deficit from both external and domestic sources – minister
YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. The Armenian government is going to finance the 2020 state budget’s envisaged deficit both from external and domestic sources. There is already an agreement with the International Monetary Fund (IMF) over a certain sums of money, the rest is expected to be funded at the expense of domestic sources, Finance Minister Atom Janjughazyan said during the joint session of the parliamentary standing committees.
The minister reminded that due to the current novel coronavirus crisis they have proposed the Parliament to fix nearly 324 billion drams instead of the envisaged 162 billion drams in deficit. “According to the data published in April it is expected that the global economic decline will be nearly 3.5%. For the EU, around 7.5% decline is forecast, for Russia – 5.5%. And this supposedly will also have an impact on our forecasts of this year. And under the conditions of these 324 billion drams in deficit we assessed that we need additional 260 billion drams for implementing the anti-crisis measures”, the minister said.
There is already an agreement with the IMF, the sums to be attracted will be used for meeting the needs of the state budget. “A total of 280 billion USD is already available. But the 35 million USD will be available based on the results of the revision of the second program expected in autumn. It’s expected we will finance the difference by issuing additional state debt in the domestic market”, the minister added. “We believe that the trust is quite deep, and our cooperation with the local investors has a history of already decades. Within this framework we expect that it would be possible to finance the difference by issuing a debt from the domestic sources”, the minister said, adding that they also consider other sources, through other international financial organizations.
Minister Janjughazyan assured that the current rating allows to think also of issuing Eurobonds in the international financial market.