Միջպետական ուղևորափոխադրումների ոլորտը կանոնակարգող օրինագիծն ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և կից նախագծի փաթեթն ու նույնաբովանդակ «Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Արթուր Դալլաքյանի, Արտյոմ Ծառուկյանի և Արթուր Գրիգորյանի հեղինակած նախագծով նախատեսվում է կանոնակարգել միջպետական ուղևորափոխադրումների ոլորտը:
Օրենսդրական փաթեթով առաջարկվում է, որպեսզի միջպետական ուղևորափոխադրումների ընթացքում փոխադրողն իրականացնի ուղևորների` դժբախտ պատահարներից ապահովագրություն, ինչն անվտանգ ուղևորության և ուղևորափոխադրման կարևորագրույն պայմաններից է, ինչպես նաև սահմանել տախոգրաֆի պարտադիր առկայություն միջպետական ուղևորափոխադրումներ իրականացնելիս:
«Միջազգային ավտոճանապարհային փոխադրումներ կատարող տրանսպորտային միջոցների անձնակազմի աշխատանքի մասին» Եվրոպական համաձայնագրի համապատասխան հոդվածի համաձայն, չորսուկես ժամ վարելուց հետո վարորդը պետք է առնվազն 45-րոպեանոց ընդմիջում անի, եթե նա չի սկսում հանգստի ժամանակահատվածը: Այդ ընդմիջումը կարող է փոխարինվել 15-րոպեանոց ընդմիջումներով` բաշխվելով մեքենան վարելու ժամանակահատվածի վրա կամ անմիջապես այդ ժամանակահատվածից հետո: Ընդմիջումների ընթացքում չի կարող իրականացվել այլ աշխատանք:

Проект, регламентирующий сферу межгосударственных пассажирских перевозок, принят в первом чтении
Национальное собрание Армении в первом чтении приняло законопроект О внесении дополнений в Закон Республики Армения “Об автомобильном транспорте” и прилагаемый и аналогичный проект закона О внесении дополнений в Закон Республики Армения “О государственной границе”.
Как передает Арменпресс, проект депутатов фракции “Процветающая Армения”, Артура Даллакяна, Артема Царукяна и Артура Григоряна предусматривает регламентацию сферы межгосударственных пассажирских перевозок.
Законодательным пакетом предлагается следующее: при межгосударственных пассажирских перевозках, перевозчик должен осуществлять страхование пассажиров от несчастных случаев, что является одним из важнейших условий безопасной поездки и пассажирских перевозок, а также при осуществлении межгосударственных пассажирских перевозок обязательно наличие тахографа.
Согласно соответствующей статье Европейского соглашения “О работе персонала транспортных средств, осуществляющих международные автодорожные перевозки”, после четырех с половиной часов езды водитель должен сделать не менее 45-минутный перерыв, если он не начинает работу с период отдыха. Этот перерыв может проводиться с интервалами в 15 минут, распределенными на время вождения автомобиля или непосредственно после этого периода. Во время перерывов не должна выполняться другая работа.