Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճը 2020-ի առաջին եռամսյակում կազմել է 3.8 տոկոս
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս տարվա առաջին եռամսյակում համախառն ներքին արդյունքը աճը նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ կազմել է 3.8 տոկոս:
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած նախնական տվյալներից:
Համախառն ներքին արդյունքը ընթացիկ գներով կազմել է1 տրլն 267 մլրդ 150.8 մլն դրամ: Գյուղատնտեսությանը, անտառային տնտեսությանը և ձկնորսությանը ՀՆԱ կառուցվածքում բաժին է ընկել 4.7 տոկոսը՝ 59 մլրդ 576.9 մլն դրամ ծավալով , հանքագործական արդյունաբերությանը և բացահանքերի շահագործմանը՝ 3.5 տոկոսը՝ 43 մլրդ 856.7 մլն դրամ ծավալով, մշակող արդյունաբերությանը՝ 11.6 տոկոսը՝ 146 մլրդ 868.7 մլն դրամ ծավալով:
Շինարարությունը 2020 թվականի ՀՆԱ-ում կազմել է 3.1 տոկոսը՝ 39 մլրդ 641.0 մլն դրամ ծավալով, մեծածախ և մանրածախ առևտուր. ավտոմեքենաների և մոտոցիկլների նորոգման ծավալը կազմել է 12 տոկոսը:
Կացության և հանրային սննդի կազմակերպումը կազմել է ՀՆԱ-ի 1.5 տոկոսը: Կրթությունը զբաղեցրել է 2.6 տոկոսը՝ 33 մլրդ 134.5 մլն դրամ ծավալով, Առողջապահություն և բնակչության սոցիալական սպասարկումը՝ 5.9 տոկոսը՝ 75 մլրդ 277.2 մլն դրամով:

Валовой внутренний продукт в Армении в первом квартале текущего года увеличился на 3,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на предварительные данные, опубликованные Национальным статистическим комитетом Армении.
Валовой внутренний продукт в текущих ценах составил 1 трлн 267 млрд 150,8 млн драмов. На сельское, лесное и рыбное хозяйство пришлось 4,7% ВВП (59 млрд 576,9 млн драмов), добыча полезных ископаемых и горнодобывающая промышленность - 3,5% (43 млрд 856,7 млн драмов), а обрабатывающая промышленность - 11,6% (146 млрд 868,7 млн драмов).
Строительство в ВВП 2020 года составило 3,1% (39 млрд 641,0 млн драмов), оптовая и розничная торговля, ремонт автомобилей и мотоциклов составил 12%.
Организация проживания и питание составили 1,5% ВВП. На образование пришлось 2,6% (33 млрд 134,5 млн драмов), а на здравоохранение и социальные услуги - 5,9% (75 млрд 277,2 млн драмов).