Պաշտպանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի անդամ, պաշտպան Հայկ Ալումյանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել նախագահի խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունները մերժելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ։
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի տարածած հայտարարությունից։ Բողոքը վերաքննիչ քրեական դատարան մուտքագրվել է մայիսի 19-ին։
Քոչարյանի փաստաբանական թիմն ավելի վաղ ստացել էր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը՝ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունները մերժելու վերաբերյալ։ Որոշումը բաղկացած է 92 էջից։ Պաշտպանական կողմը համաձայն չէր որոշման հիմքերի հետ։
Մայիսի 13-ին դատավոր Աննա Դանիբեկյանը մերժել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումն ընդհանրապես վերացնելու, գրավ կամ անձնական երաշխավորություն կիրառելու վերաբերյալ պատշպանների միջնորդությունները։
Քոչարյանն ապրիլի 28-ին տեղափոխվել էր Իզմիրլյան բժշկական կենտրոն՝ հետազոտություն անցնելու համար։ Նա մայիսի 12-ին վիրահատվել էր։
ՀՀ երկրորդ նախագահը կալանքի տակ է 2019 թվականի հունիսի 25-ից։ Նա մեղադրվում է ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ։

Адвокат подал апелляцию по вопросу меры пресечения в отношении Кочаряна
Адвокат Айк Алумян, член адвокатской команды второго президента Армении Роберта Кочаряна подал апелляцию на решение суда общей юрисдикции Еревана об отклонении ходатайств об изменении меры пресечения в отношении президента.
Об этом Арменпресс стало известно из заявления адвокатской команды Кочаряна. Апелляция была зарегистрирована в Апелляционном уголовном суде 19 мая.
Адвокатская группа Кочаряна ранее получила решение суда общей юрисдикции Еревана об отклонении ходатайств об изменении меры пресечения в отношении Кочаряна. Решение состоит из 92 страниц. Сторона защиты не согласна с обоснованиями решения.
13 мая судья Анна Данибекян отклонила ходатайство следователей об отмене ареста второго президента Армении Роберта Кочаряна, применении залога или личных поручительств.
28 апреля Кочарян был доставлен в медицинский центр Измирлян для проведения обследования. 12 мая он был прооперирован.
Второй президент Армении находится под арестом с 25 июня 2019 года. Он обвиняется в свержении конституционного строя Республики Армения.