ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր խորհրդի որոշմամբ Հայաստանին անմիջապես հասանելի է դառնում 280 մլն դոլար: Ֆինանսավորումը տրվում է նոր տիպի կորոնավիրուսային վարակին դիմագրավելու համար: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ հիմնադրամի պաշտոնական կայքից:
ԱՄՀ գործադիր խորհուրդը ավարտել է Պահուստային ծրագրի («Սթենդ-բայ» ) շրջանակում Հայաստանի կատարողականի երկրորդ ուսումնասիրությունը: 180 միլիոն փոխառության հատուկ իրավունքի (ՓՀԻ)՝ շուրջ 248 միլիոն ԱՄՆ դոլար չափով եռամյա ծրագիրը գործադիր խորհուրդը հաստատել էր 2019 թ. մայիսին։ Գործադիր խորհուրդը հաստատել է նաև ՀՀ իշխանությունների խնդրանքը` «Սթենդ-բայ» ծրագրի շրջանակում ապահովելու հասանելիություն՝ Հայաստանի քվոտայի 100 տոկոսի չափով: Այսպիսով վերանայման արդյունքում Հայաստանի համար հասանելի են 205.94 մլն ՓՀԻ չափով, այսինքն՝ 280 մլն դոլարի փոխառու միջոցներ:
Հաղորդագրությունում ասվում է, որ COVID-19 համաճարակի հետևանքները և համաշխարհային ֆինանսական պայմանների խստացումը խախտել են Հայաստանում տնտեսական բարենպաստ պայմանները, աճի տեմպը: Տնտեսական աճի կարճաժամկետ հեռանկարները զգալիորեն թուլացել են, և բյուջեի դեֆիցիտը, ընթացիկ հաշվի դեֆիցիտը զգալիորեն ընդլայնվել են այս տարի: Հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությունը կօգնի Հայաստանին հաղթահարել այդ դժվարությունները, այդ թվում `COVID-19 համաճարակի հրատապ սոցիալական և տնտեսական հետևանքները:
Քննարկումից հետո ԱՄՀ գործադիր տնօրենի տեղակալ Թաո Ժանգը հանդես է եկել հայտարարությամբ: Նա մասնավորապես նկատել է, որ 2019-ի բարձր ցուցանիշներից հետո Հայաստանի տնտեսությունը խիստ տուժել է COVID-19 համաճարակի պատճառով: «Կառավարությունը ակտիվորեն արձագանքել է ճգնաժամին՝ կիրառելով լայն զսպման միջոցառումներ և աջակցելով առավել տուժած հատվածների խոցելի քաղաքացիներին և ընկերություններին»,-նշել է նա ու նկատել, որ ճգնաժամին արձագանքել է նաև Կենտրոնական բանկը:
Տնօրենի տեղակալի կարծիքով՝ Հայաստանի իշխանությունների բարեփոխումների ծրագրի իրականացումը կնպաստի կայուն և ներառական աճին: Այն ընդգրկում է հակակոռուպցիոն համընդգրկուն ծրագրի սահմանումը, գործարարության միջավայրի բարելավումը և փոքր ու միջին ձեռնարկություններին աջակցությունը, առողջապահության և կրթության ոլորտների հզորացումը:
Նա նկատել է նաև՝ «Ստանդ-բայ»-ի շրջանակում հասանելիության մեծացումը կապահովի անհրաժեշտ աջակցություն ՝ իշխանություններին թույլ տալով մեղմել համաճարակի հետևանքները և աջակցություն ցուցաբերել տուժած բնակչությանը և ընկերություններին:

Исполнительный совет МВФ утвердил выделение Армении $280 млн: они немедленно станут доступны
По решению Исполнительного совета Международного валютного фонда Армении немедленно будет предоставлено $ 280 млн. Финансирование делается для противостояния коронавирусной инфекции нового типа. Об этом «Арменпресс» стало известно из официального сайта фонда.
Исполнительный совет МВФ завершил второй обзор показателей Республики Армения в рамках резервной программы “Стэнд-бай”. Исполнительный совет трехлетнюю программу специального права на займы в размере 248 миллионов долларов США утвердил еще в мае 2019 года. Исполнительный совет утвердил также и запрос официальных органов о повышении доступа в рамках СБА для Армении на 100 процентов квоты. Таким образом, в результате пересмотра Армении доступны заемные средства в размере 205.94 млн ИФ, то есть в размере 280 млн долларов.
В сообщении говорится, что последствия эпидемии COVID-19 и ужесточение мировых финансовых условий нарушили благоприятные экономические условия в Армении, темпы роста. Краткосрочные перспективы экономического роста значительно ослабли, и дефицит бюджета, дефицит текущего счета значительно расширился в этом году. Финансовая поддержка фонда поможет Армении преодолеть эти трудности, в том числе, актуальные социальные и экономические последствия эпидемии COVID-19.
После обсуждения заместитель исполнительного директора МВФ Тао Чжан выступил с заявлением. Он, в частности, отметил, что после высоких показателей 2019 года экономика Армении сильно пострадала от эпидемии COVID-19. “Правительство активно отреагировало на кризис, применяя меры широкого сдерживания и поддерживая граждан из уязвимых групп и компании наиболее пострадавших секторов”, - отметил он и заметил, что на кризис отреагировал и Центральный банк.
По мнению заместителя директора, реализация программы реформ властей Армении будет способствовать стабильному и инклюзивному росту. Она включает в себя определение всеобъемлющей антикоррупционной программы, улучшение бизнес-среды и содействие малым и средним предприятиям, усиление сфер здравоохранения и образования.
Он также отметил, что увеличение доступности в рамках “Станд-бай” обеспечит необходимое содействие, позволив властям смягчить последствия эпидемии и оказать помощь пострадавшему населению и компаниям.