ԱՄՆ ՄԶԳ-ն 11,5 միլիոն դոլարով ավելացրել է Հայաստանին տրվող օժանդակությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Միջազային զարգացման գործակալության և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի միջև մայիսի 13-ին ստորագրվել է Առավել մասնակցային, արդյունավետ և հաշվետու կառավարման զարգացմանն ուղղված համագործակցության համաձայնագրի փոփոխությունը, որով համաձայնագրի ներքո տրամադրվող օժանդակությունն ավելացվել է 11,5 միլիոն ԱՄՆ դոլարով։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունից:
Այս փոփոխությամբ 2013 թվականին ստորագրված համաձայնագրով հատկացվող օժանդակության ընդհանուր գումարը դարձել է 51,4 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Համաձայնագիրը միտված է աջակցելու ժողովրդավարական կառավարման լայնամասշտաբ բարեփոխումներին, որոնք իրականացվում են թափանցիկությանն ու հաշվետվողականությանն ուղղված նախաձեռնությունների խթանման, տեղական ինքնակառավարման և ապակենտրոնացման, ինչպես նաև մասնակցային ու ներառական ընտրական և քաղաքական գործընթացների ու իրավունքի գերակայության միջոցով։
ԱՄՆ ՄԶԳ օժանդակությունը նաև ուղղվում է քաղաքացիական հասարակության և մեդիա ծրագրերին, որոնք մեծացնում են քաղաքացիական ակտիվության ու իրազեկվածության մակարդակը և խթանում տեղեկատվության բազմազան և օբյեկտիվ աղբյուրների հասանելիությունը՝ առանձնակի շեշտադրելով մեդիագրագիտությունը։
Իսկ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի և Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության միջև ստորագրված Ավելի մրցունակ և զանազանեցված մասնավոր հատվածի շուրջ օժանդակության մասին համաձայնագրի փոփոխությամբ, համաձայնագրի ներքո տրամադրվող օժանդակությունն ավելացվել է 7,5 միլիոն ԱՄՆ դոլարով։
Այս փոփոխությամբ 2010 թվականին ստորագրված համաձայնագրով հատկացվող օժանդակության ընդհանուր գումարը դարձավ 91,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար։

USAID raises assistance provided to Armenia by $11.5 million
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. USAID and the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia signed an amendment to the Development Objective Cooperation Agreement for More Participatory, Effective and Accountable Governance, adding $11.5 million in assistance funding, the USAID Armenia told Armenpress.
This action brings the total amount of USAID assistance provided within the framework of this Agreement to $51.4 million since its inception in 2013. The Agreement advances broad-based democratic governance reforms through promoting initiatives on transparency and accountability, local governance and decentralization, as well as participatory and inclusive electoral and political processes and rule of law.
USAID assistance additionally supports civil society and media programs to increase the level of informed civic activism and promote access to diversified and objective sources of information, with a special emphasis on media literacy.
USAID and the Ministry of Economy of Armenia also signed an amendment to the Assistance Agreement for a More Competitive and Diversified Private Sector, adding $7.5 million in assistance funding.
This action brings the total amount of USAID assistance provided within the framework of this Agreement to $91.8 million since its inception in 2010.