Մարտի 1-ի գործով պետք է գնալ մինչև վերջ. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ 2008 թվականի մարտի 1-2-ը Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների գործը մանրամասն բացահայտված է և մեծ հաշվով պարզ է, թե ովքեր են կազմակերպել այդ օրերին սպանությունները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 16-ին առցանց ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով լրագրողներից մեկի հարցին, թե արդյոք նա գոհ է Մարտի 1-ի գործի քննություննից և ինչու չի հաջողվում գործի քննությունը առաջ տանել, ՀՀ վարչապետը ասաց, որ, ըստ մեղադրանքի, ամենակարևոր ապացույցները կեղծված են հենց 2008 թվականի քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանի կողմից, ով կրակված պարկուճները տարածքում փոխել է։
«Հասկանում եք՝ դա ի՞նչ է նշանակում։ Նշանակում է իսկական կրակողների պարկուճները չկան և հնարավորություն չունենք այսօր այդ պարկուճներով նույնականացնել և փորձել այդ զենքերը գտնել։ Հիմա այդ քննչական խմբի ղեկավարը գտնվում է հետախուզման մեջ։ Ինչո՞ւ, թող գա և պատմի, ինչ է արել այն պարկուճները։ Գուցե նա գիտի հենց սպանության հեղինակների անուն-ազգանունները։ Քննությունը պետք է շարունակվի և պետք է ջանքեր գործադրենք այդ հետախուզվող անձին ձերբակալելու, Հայաստան վերադարձնելու ուղղությամբ։ Դա հեշտ չէ, բայց մենք պետք է գնանք այդ ճանապարհով։ Այո, պետք է գնալ մինչև վերջ և նաև այն անհատներին, ովքեր այդ կրակոցները իրականացրել են, պետք է բացահայտել»,- ասաց Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ ներկայումս քրեական գործերը հարուցված են և մի մասը ուղարկված է դատարան։
«Պետք է հնարավորություն տրվի, որ դատաքննություն տեղի ունենա, կարծում եմ, շատ հարցերի պատասխանները հանրությունը կիմանա։ Կարևոր է և կազմակերպիչների, և իրականացողների բացահայտումը»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ապացույցներ կեղծելու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար, նրա նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել: Հարությունյանը մեղադրանքը չի ընդունում:

В деле по событиям 1 марта нужно пойти до конца — Пашинян
Премьер-министр РА Никол Пашинян считает, что дело по событиям, имевшим место в Ереване 1-2 марта 2008 года, раскрыто в деталях, и по большому счету, ясно, кто в те дни организовал убийства.
Как передает Арменпресс, об этом в ходе пресс-конференции заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, представляя «100 фактов о новой Армении», в ответ на вопрос журналиста, удовлетворен ли он расследованием дела 1 марта и почему расследование по делу не увенчалось успехом.
Премьер-министр РА заявил, что, согласно обвинению, самые веские доказательства сфальсифицированы именно в то время - руководителем следственной группы 2008 года Ваагном Арутюняном, который заменил стреляные гильзы в этом районе.
"Вы понимаете, что это значит? Это означает, что гильз настоящих стрелков нет, у нас нет возможности сегодня идентифицировать гильзы и найти это оружие. Теперь глава этой следственной группы находится в розыске. Почему? Пусть явится и расскажет, что сделали с этими гильзами. Может быть, он-то как раз и знает имена виновных в убийстве. Расследование должно продолжаться, и мы должны приложить усилия, чтобы арестовать этого человека и вернуть его в Армению. Это нелегко, но мы должны идти по этому пути. Да, мы должны идти до конца и определять лиц, которые совершили эти выстрелы», - сказал Пашинян.
Премьер-министр РА отметил, что в настоящее время возбуждены уголовные дела и некоторые из них направлены в суд.
«Надо дать возможность провести расследование, я думаю, что публика будет знать ответы на многие вопросы. Важно выявить как организаторов, так и исполнителей», - подчеркнул Пашинян.
Ваагн Арутюнян, бывший руководитель следственной группы по событиям 1 марта, был обвинен в фальсификации доказательств и злоупотреблении служебными полномочиями, и его объявили в розыск. Арутюнян не принимает обвинение.