Ավստրիան մտադիր է հունիսին չեղարկել Շվեյցարիայի հետ սահմանային վերահսկողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը հույս է հայտնել, որ կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի համար Շվեյցարիայի հետ սահմանին մտցված վերահսկողությունը կարող է ամբողջությամբ հանվել հունիսին:
«Արմենպրես»-իհաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Մենք սերտ շփումների մեջ ենք Շվեյցարիայի կառավարության հետ: Մեր նպատակն է մոտ օրերս պայմանավորվել սահմանփակումների էական մեղմացման հարցի շուրջ և,ընդհանրապես, հունիսինհանել սահմանային վերահսկողությունը»,- ասել է Կուրցը: Նա ավելացրել է, որ երկու երկրներում նկատվում է կորոնավիրուսով վարակվածության թվերի նվազման դրական դինամիկա:
Կանցլերը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում նաև կհանեն վերահսկողությունը Գերմանիայի հետ սահմանին: Նա տեղեկացրել է, որ Գերմանիայի հետ այդ ուղղությամբ բանակցություններեն վարվում:
Ավստրիայի իշխանությունները կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով մտցրել էին սահմանային վերահսկողություն այիսի 6-ին ժամկետը երկարացնելով մինչև ամսվա վերջ:

Канцлер Австрии заявил о возможной отмене контроля на границе с Швейцарией к июню. ТАСС
Канцлер Австрии Себастьян Курц рассчитывает, что контроль на границе с Швейцарией, введенный для предотвращения распространения коронавируса, может быть полностью отменен к июню. Об этом он сообщил во вторник в интервью швейцарской телерадиокомпании SRF.
"Мы поддерживаем тесные контакты с правительством Швейцарии. Наша цель - уже в ближайшие дни договориться о значительном смягчении [ограничительных мер] и полностью отменить пограничный контроль к июню", - заявил Курц. Он добавил, что в обеих странах наблюдается хорошая динамика по снижению числа заражений коронавирусом.
Канцлер заявил, что Австрия также надеется на скорое снятие контроля на границе с Германией. "Переговоры с Германией идут прекрасно. Здесь также можно ожидать прорыва", - отметил Курц.
Власти Австрии для борьбы с распространением коронавируса ввели в марте санитарный и пограничный контроль на границах. 6 мая контроль продлили до конца месяца.