Շվեդիայում 31 մլն դոլար կհատկացվի մշակույթի ոլորտին աջակցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի տարածումը շատ երկրներում հանգեցրեց մշակութային միջոցառումների հետաձգմանը: Շվեդիան բացառություն չէր: Այստեղ բազմաթիվ թանգարաններ, մնալով առանց այցելուների, հասել են սնանկացման եզրին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ռեգնում»-ը տեղեկացնում է, որ այդ կապակցությամբ կառավարությունը խորհրդարանական ուժերի աջակցությամբ համաձայնեցրել է նախագիծ, ըստ որի, 31.9 միլիոն դոլար կհատկացվի մշակույթի ոլորտին աջակցելու համար:
Այդ որոշման մասին տեղեկացրել է Շվեդիայի մշակույթի և ժողովրդավարության հարցերով նախարար Ամանդա Լինդը: Նա խոստացել է այս դժվարին պահին շարունակել ֆինանսական աջակցությունը պետական մշակութային օջախներին:
Շվեդիայի կառավարությունը, համագործակցելով խորհրդարանական ուժերի հետ, հավանության է արժանացրել մի նախագիծ, որը նախատեսում է 50 մլն դոլարի չափով աջակցություն շվեդական լրատվամիջոցներին:

В Швеции выделят $31 млн на поддержку культуры. Regnum
Пандемия коронавирусной инфекции привела к существенному падению числа посетителей различных культурных объектов и отмене массовых мероприятий. Швеция не стала исключением. Многие музеи без посетителей оказались на грани банкротства. В этой связи правительство страны, контролируемое Социал-демократами, при содействии других парламентских партий согласовало пакет помощи для поддержания культурной среды на сумму более $31,9 миллионов. Об этом 8 мая сообщила шведская новостная служба Sveriges Radio.
Соответствующее решение анонсировала министр культуры и демократии Швеции Аманда Линд во время своей пресс-конференции. Она пообещала продолжать оказывать поддержку финансируемых государством культурных учреждений в непростое время пандемии.
Правительство Швеции и сотрудничающие с ним парламентские партии также приняли антикризисный пакет помощи на сумму $50 миллионов для поддержки шведских средств массовой информации.