Քոչարյանը գտնվում է համաճարակի ռիսկային գոտում, պաշտպանը ներկայացրեց երկրորդ միջնորդությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ե րևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում մայիսի 8-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը դատարանին ներկայացրեց իր պաշտպանյալի խափանման միջոց կալանքը վերացնելու կամ փոփոխելու վերաբերյալ երկրորդ միջնորդությունը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Հայկ Ալումյանի խոսքով՝ Քոչարյանը մեղադրվելուց հետո 5 ամիս գտնվել է ազատության մեջ և չկա որևէ հիմք ասելու, որ այդ ընթացքում փորձել է խոչընդոտել գործի քննությանը։
Քոչարյանի պաշտպանը ներկայացրեց միջազգային կառույցների կողմից հրապարակված սկզբունքները՝ կորոնավիրուսի տարածման հետ պայմանավորված անազատության մեջ գտնվող անձանց հետ վարվելու սկզբունքների վերաբերյալ։
«Քոչարյանը գտնվում է մի քանի ռիսկային գոտիներում։ Նա 66 տարեկան է և ունի մի քանի ախտորոշումներ։ Ելնելով վերը նշվածից, միջնորդում եմ վերացնել Քոչարյանի կալանքը կամ փոխարինել այն որևէ այլ՝ ազատության զրկելու հետ չկապված խափանման միջոցի հետ»,- ասաց Ալումյանը։
Ավելի վաղ, Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստին ներկա են եղել Հայաստանի Հանրապետության նախկին վարչապետներ Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Կարեն Կարապետյանը, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը, ովքեր Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքն իրենց անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու առաջարկ են ներկայացրել։
Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը դատարանին է ներկայացրել իր պաշտպանյալի խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավորությամբ փոխելու միջնորդությունը և ՀՀ ու Արցախի նախկին վարչապետների դիմումները։ Նիստին ներկա է Ռոբերտ Քոչարյանը, ով մինչ այս «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում էր:

Кочарян находится в группе риска эпидемии: защитник представил второе ходатайство
В Шенгавитской резиденции суда общей юрисдикции Еревана 8 мая адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян представил суду второе ходатайство об отмене или изменении меры пресечения в отношении его подзащитного.
Как передает «Арменпресс», по словам Айка Алумяна, после обвинения Кочарян 5 месяцев находился на свободе, и нет никаких оснований говорить, что он пытался воспрепятствовать расследованию дела.
Защитник Кочаряна представил публикации относительно обращения с лицами, находящимися в заключении, сдреланные международными структурами в связи с распространением коронавируса.
“Кочарян находится в нескольких группах риска. Ему 66 лет и у него несколько диагнозов. Исходя из вышеизложенного, ходатайствую отменить арест Кочаряна, или заменить на другую меру пресечения, не связанную с лишением свободы”, - сказал Алумян.
Ранее на судебном заседании по делу Кочаряна и других присутствовали бывшие премьер-министры Армении Вазген Манукян, Хосров Арутюнян, Карен Карапетян, а также бывший премьер-министр Республики Арцах Анушаван Даниелян.
Ранее адвокат Кочаряна Айк Алумян представил суду ходатайство об изменении меры пресечения в отношении его подзащитного под личное поручительство и заявления бывших премьер-министров Армении и Арцаха.
На заседании присутствует Роберт Кочарян, который до этого находился в медицинском центре “Измирлян”.