Սուրեն Պապիկյանը մարզերում հետևել է ճանապարհահատվածների շինաշխատանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը մայիսի 3-ինԿոտայքի, Լոռու և Տավուշի մարզեր կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում փոխնախարար Քրիստինե Ղալեչյանի և մարզպետների ուղեկցությամբ հետևել է մի շարք ճանապարհահատվածների շինարարական աշխատանքների ընթացքին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Մ3 միջպետական մայրուղու Սպիտակ քաղաքով անցնող ճանապարհահատվածում նախարարը իր դժգոհությունն է հայտնել շինարարության տեմպից, անդադարձել նախորդ տարի այս հատվածում կատարված աշխատանքերի բացթողումներին։
«Պահանջներն ու մոտեցումները փոխվել են, հիմա մենք այլ իրականությունում ենք ապրում: Ձեզ ընձեռնված են բոլոր հնարավորությունները՝ աշխատելու և գործը հաջողելու։ Բայց որակն ու պատասխանատվությունն այս հարցում անչափ կարևոր է: Չեք կարող հին մոտեցումներով, հնացած տեխնիկայով շարունակել և ակնկալել որակյալ արդյունք»,-ընդգծել է նախարարը և խստիվ հանձնարարել ոլորտի պատասխանատուներին ամենօրյա ռեժիմով հետևել շինարարության տեմպին և որակի պահպանմանը և զեկուցել ընթացքի մասին։
Նախարար Պապիկյանը հաջորդիվ այցելել է Մ6 Վանաձոր-Ալավերդի-հայ-վրացական սահման միջպետական ճանապարհ:
Լոտ 1-ի Քոբայր-Ալավերդի հատվածում կապալառու կազմակերպության՝ «Հորիզոն-95» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչները ծանոթացրել են կատարվող շինաշխատանքների ընթացքին։ Հատկապես կարևորվել են ժայռի պայթեցման և ճանապարհի լայնեցման աշխատանքները, ինչը շինարարարի փոխանցմամբ նախատեսվում է մայիսի 5-ին։
Լոտ 2-ի Ալավերդի քաղաքի շինհրապարակում նախարարը հետևել է արդեն իսկ մեկնարկած ասֆալտապատման աշխատանքներին: Կապալառու կազմակերպության՝ «ԱԱԲ պրոյեկտ» ընկերության ներկայացուցիչներից նախարարը հետաքրքվել է ասֆալտի բազմաշերտ հարթեցմանն առնչվող հարցերով, ճանապարհահատվածում տեղադրված ջրահեռացման համակարգով: Սուրեն Պապիկյանը ծանոթացել է շինարարական կազմակերպության կողմից շահագործվող տեխնիկայի հնարավորություններին, ինչը թույլ է տալիս ապահովել աշխատանքների որակյալ իրականցումը:
Նախարարն իր գոհունակությունն է հայտնել նշված ճանապարհահատվածում շինարարության տեմպից՝ միաժամանակ հորդորելով սեղմ ժամկետում կարգավորել ի հայտ եկած տեխնիկական խնդիրները՝ խուսափելու հետագա բարդություններից ։
Հաղպատ-Բագրատաշենի սահմանային անցակետ ճանապարհահատվածի վերաբերյալ նշյալ 3 լոտերի շինարարության տեխհսկողությունն իրականացնող ընկերության՝ «Սաֆեժ ՍԱՍ և Հիլլ Ինտերնեյշընըլ» ՀՁ թիմի ղեկավար Գեորգիոս Պարասկևոպուլոսի հետ զրույցի ընթացքում նախարարը հետաքրքվել է այն խնդիրներից, որոնք առաջացել են աշխատանքների նախագծման և բուն շինարարության ընթացքում: Հնչած հարցերին ի պատասխան ճանապարհաշինության ոլորտը համակարգող փոխնախարար Քրիստինե Ղալեչյանը նշել է, որ առաջիկայում շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ քննարկումից հետո խնդիրների լուծման ուղղությամբ հստակ ժամկետներ ու հանձնարարականներ կտրվեն:
Շրջայցի ընթացքում նախարարը եղել է նաև Տավուշի մարզում, մասնավորապես հետևել սահմանապահ Բերքաբեր համայնքի 4կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածի և Մակարավանք վանական համալիր տանող հանրապետական նշանակության ճանապարհի վերանորոգման և հողահարթեցման աշխատանքների ընթացքին։ Այս ճանապարհները ասֆալտապատվելու են առաջին անգամ և շահագործման կհանձնվեն օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին:

Сурен Папикян осмотрел строительные работы на областных дорогах
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян 3 мая в рамках рабочего визита в области Котайк, Лори и Тавуш в сопровождении замминистра Кристине Галечян и губернаторов осмотрел строительные работы на ряде участков дорог. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства территориального управления и инфраструктур Армении.
Относительно отрезка дороги, проходящей через город Спитак межгосударственной трассы М3, министр выразил свое недовольство темпами строительства, обратил внимание на упущения, допущенные на этом участке еще в прошлом году.
“ Изменились требования и принципы, сейчас мы живем в другой реальности. Но качество и ответственность в этом вопросе чрезвычайно важны. Невозможно старыми принципами, устаревшей техникой продолжать работу и ожидать качественных результатов”, - подчеркнул министр и поручил ответственным за сферу в ежедневном режиме следить за темпами и качеством строительства и докладывать о ходе строительства.
Затем Папикян посетил межгосударственную дорогу М6 Ванадзор-Алаверди-армяно-грузинская граница.
На участке Кобайр-Алаверди Лот 1 представители компании-подрядчика ООО “Горизонт-95” министра ознакомили с ходом проводимых строительных работ. Особо была отмечена важность работ по взрыванию скал и расширению дороги, что, по словам строителя, намечено на 5 мая.
На стройплощадке города Алаверди Лот-2 министр проследил за работами по асфальтированию. Министр поинтересовался у представителей подрядной организации, компании “AAB Project”, о вопросах, связанных с многослойным выравниванием асфальта, установкой дренажной системы на участке дороги. Сурен Папикян ознакомился с возможностями техники, эксплуатируемой строительной организацией, что позволяет обеспечивать качественную реализацию работ.
Министр выразил удовлетворение темпами строительства на указанном участке дороги, одновременно во избежание дальнейших осложнений, призвал в кратчайшие сроки урегулировать возникшие технические проблемы.
В ходе беседы с руководителем компании “Сафеж САС и Хилл Интернейшнл” Георгиосом Параскевопулосом, осуществляющей технический контроль строительства трех лотов на участке пограничного пропускного пункта Ахпат-Баграташен, министр поинтересовался проблемами, возникшими в процессе проектирования и самого строительства. В ответ на прозвучавшие вопросы заместитель министра по координации сферы дорожного строительства Кристине Галечян отметила, что после обсуждения со всеми заинтересованными сторонами будут даны четкие сроки и поручения по решению проблем.
В ходе осмотра министр побывал также и в Тавушской области. Здесь он проследил за ходом работ по ремонту и выравниванию дороги республиканского значения, протяженностью в 4 км в приграничной общине Беркабер и дороги республиканского значения, ведущей в монастырский комплекс Макараванк. Эти дороги будут асфальтироваться впервые, и будут сданы в эксплуатацию в августе - сентябре этого года.