Ինչու են դպրոցներում գնահատականներն ամփոփվելու մինչև մարտի 13-ը եղածի հիման վրա. պարզաբանում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը պարզաբանեց, թե ինչու են հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում տարեկան գնահատականներն ամփոփվելու մինչև մարտի 13-ը եղածի հիման վրա։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 1-ին առցանց մամուլի ասուլիսի ժամանակ Անդրեասյանը նշեց, որ այդ որոշումը կայացրել են բոլորի համար հավասար պայմաններ ունենալու սկզբունքից ելնելով։
«Պետք է հաշվի առնենք, որ մեր երկրում պայմանները, ցավոք, բոլոր երեխաների համար հավասար հասանելի չեն հեռավար կրթության համար։ Ունեցել ենք բավականին թվով երեխաներ Երևանում և մարզերում, որոնք զրկված են եղել հեռավար ուսուցման մասնակցելու հնարավորություններից, և այս երեխաները պետք է ունենան նույն պայմանները, ինչ մյուս երեխաները»,- ընդգծեց Անդրեասյանը։
Նախարարի տեղակալի խոսքով՝ հանրակրթությունը կրթություն է բոլորի համար, որը և սահմանադրական իրավունք է ու ամրագրված է օրենքով, հետևաբար որոշում կայացնելիս այն պետք է վերաբերվի բոլորին։
«Մեզ շատ են հարցնում, թե այդ դեպքում ինչ եղավ մարտի 13-ից հետո սկսված գործընթացի հետ, արդյոք դա իզուր էր։ Ոչ, իհարկե իզուր չէր և հենց առաջին օրից, երբ մենք կոչ ենք արել անցկացնել հեռավար ուսուցում, արվել է, որպեսզի ապահովվի կրթության շարունակականությունը, որպեսզի այս ընթացքում երեխաները դուրս չմնան կրթությունից, և մենք այդ աշխատանքը ամբողջությամբ հաշվի ենք առնում։ Այն դասընթացները և այն թեմաները, որոնք անցել են այս ընթացքում, որևէ երեխա և ուսուցիչ չի կրկնելու եկող տարի»,- ընդգծեց Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ այսպիսով նախարարությունը ճանաչում է այդ գործընթացը և գնահատում կատարված աշխատանքը։
Ավելի վաղ, ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը հայտնել էր, որ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում տարեկան գնահատականներն ամփոփվելու են մինչև մարտի 13-ը ունեցած և էլեկտրոնային մատյաններ փոխադրած գնահատականների հիման վրա: Հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում 4-րդ և 9-րդ դասարանների ավարտին կրթական մի աստիճանից մյուսը տեղափոխվելու քննություններ չեն իրականացվելու: Աշակերտների՝ մինչև մարտի 13-ն ունեցած և էլեկտրոնային մատյաններ փոխադրած գնահատականների հիման վրա ամփոփվելու են նրանց տարեկան գնահատականները, որոնցից քննական առարկաների տարեկան գնահատականները համարվում են նաև քննական։ Այդ գնահատականների հիման վրա աշակերտները փոխադրվելու են հաջորդ աստիճան: Փոխադրական քննություններ չեն իրականացվի նաև ավագ դպրոցի 10-րդ և 11-րդ դասարաններում, ամփոփումը տեղի է ունենում նույն ձևով:
Դպրոցներում ավարտական՝ 12-րդ դասարանի քննություններ չեն իրականացվում, ամփոփումը տեղի է ունենում նույն ձևով, ինչ 4-րդ և 9-րդ դասարանների դեպքում: Հաշվի առնելով, որ աշակերտների մի մասը քննությունները հանձնել են նախորդ տարվա դեկտեմբերին, վերջիններս հնարավորություն է տրվում ընտրել՝ պահպանել քննության արդյունքը, կամ ընտրել տարեկան գնահատականը՝ որպես ատեստատում քննական գնահատական: Ամփոփումը կատարվում և ատեստատները տրվում են մինչև մայիսի 25-ը:

Почему оценки обобщаются на основании данных до 13 марта — разъяснение
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян пояснила, почему ежегодные оценки в общеобразовательных учреждениях будут обобщаться исходя из данных до 13 марта.
Как передает Арменпресс, на пресс-конференции 1 мая Жанна Андреасян отметила, что решение было принято на основе принципа равных условий для всех.
«Мы должны учитывать, что условия для дистанционного обучения в нашей стране, к сожалению, доступны не в одинаковой степени для всех детей. У нас в Ереване и в регионах очень большое количество детей, которые лишены возможности участвовать в дистанционном обучении, и эти дети должны иметь те же условия, что и другие», - сказала Андреасян.
По словам заместителя министра, общее образование - это образование для всех, которое является конституционным правом и закреплено в законе, поэтому при принятии решения оно должно распространяться на всех.
«Нас часто спрашивают, а как же процесс, который начался после 13 марта, был ли он напрасным. Нет, конечно, не зря, с самого первого дня, когда мы призывали к дистанционному обучению, это было сделано для обеспечения непрерывности образования, чтобы дети не пропускали обучение в течение этого времени, и мы в полном объеме учитываем эту работу. Курсы и темы, которые были пройдены в этот период, не будут повторяться в следующем году», - подчеркнула Андреасян, добавив, что таким образом министерство признает этот процесс и оценивает проделанную работу.
Ранее министр образования и науки Араик Арутюнян заявил, что годовые оценки в общеобразовательных учреждениях будут обобщаться на основе оценок до 13 марта. В конце 4-го и 9-го классов не будет экзаменов для перехода в другой класс.
На основании электронных журналов, которые были представлены до 13 марта, будут суммированы годовые оценки, из которых оценки по экзаменационным предметам будут рассматриваться как оценки экзаменов. На основании этих оценок учащиеся будут переведены на следующий уровень. В 10-м и 11-м классах средней школы переводные экзамены не проводятся, подведение итогов производится аналогичным образом.
Выпускные экзамены в 12-м классе не проводятся в школах, подведение итогов производится так же, как в 4-м и 9-м классах. Учитывая, что некоторые студенты сдали экзамены в декабре прошлого года, им предоставляется возможность выбрать - сохраненить результаты экзамена или выбрать ежегодную оценку в качестве оценки экзамена в аттестате. Резюме составляется и аттестаты выдаются до 25 мая.