Կարանտինի պայմաններում Իտալիայիում հանցագործությունների թիվը 3 անգամ կրճատվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայում 2020 թվականի մարտին մի քանի անգամ ավելի քիչ հացագործություն է կատարվել, քան 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 68 հազար նախորդ 203 հազարի փոխարեն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասինտեղեկացնում է «Ռեգնում»-ը՝ հղում կատարելով Իտալիայի ոստիկանությանը:
Կարանտինի պայմաններում սպանությունների թիվը նվազել է 71 տոկոսով, գողությունը՝ 72 տոկոսով, բռնաբարություն ևս նվազել է 72տոկոսով: Ավելի քիչ նվազում նկատվում է թմրանյութերի տարածման հետ կապված՝ 46 տոկոս:
Կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նատակով Իտալիայի նախագահ Ջոզեպպե Կոնտեն մարտի 22-ին հայտարարել էր երկրումձեռնարկությունների աշխատանքի դադարեցման մասին, բացառությամբ ռազմավարական նշանակություն ունեցողները: Կարանտինի մեջ ենավելի քան 7 միլիոն աշխատող քաղաքացիներ: Իշխանություններն արգելել են քաղաքացիներին տեղաշարժվել երկրի տարածքով: Ներկայումաշխատանք է տարվում սահմանափակումները մեղմացնելու ուղղությամբ:

В условиях карантина число преступлений в Италии снизилось втрое. Regnum
В марте 2020 года в Италии было совершено втрое меньше преступлений, чем в аналогичный период 2019 года — 68 тысяч против 203 тысяч, сообщили в руководстве национальной полиции в среду, 29 апреля.
В условиях карантина (объявленного в марте сначала в отдельных регионах, а потом и по всей стране) количество убийств снизилось на 71%, краж — на 72%, изнасилований — также на 72%. Менее значительным оказалось снижение числа преступлений, связанных с распространением наркотиков (их количество сократилось на 46%).
22 марта премьер-министр Италии Джузеппе Конте объявил о приостановке работы всех предприятий страны, кроме стратегических, а также всех учреждений торговли, за исключением аптек и продуктовых магазинов. На карантин были отправлены более 7 миллионов работающих граждан, приостановили работу около половины предприятий. Власти запретили гражданам перемещаться по территории страны.