ԱԺ-ն ընդունեց պարետի դերն ու ընդունած ակտերի կարգավիճակը հստակեցնող օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը, որով, ըստ էության, առաջարկվում է հստակեցնել պարետի, պարետատան դերը, կարգավիճակը, պարետի կողմից ընդունված ակտերի բնույթը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փաթեթն ԱԺ նիստում ստացավ 87 կողմ, 16 դեմ և 16 ձեռնպահ ձայներ:
Փաթեթով հստակեցվում է պարետի, պարետատան դերը, կարգավիճակը, պարետի կողմից ընդունված ակտերի բնույթը: Սահմանվել է, որ արտակարգ դրություն հայտարարելու որոշմամբ սահմանված լինելու դեպքում վարչապետը կամ փոխվարչապետը կարող են հանդես գալ որպես պարետ: Ֆիքսվել է, որ իր լիազորությունների իրականացման ընթացքում պարետը կարող է ընդունել ակտեր, որպես համապատասխանաբար վարչապետի կամ փոխվարչապետի կողմից ընդունված ակտ, այդ թվում նաև ենթաօրենսդրական նորմատիվ ակտեր:
Նախատեսվել է նաև համաճարակով պայմանավորված արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության դեպքում անձի անձնական ազատության իրավունքը սահմանափակելու հնարավորություն՝ համաճարակի տարածումը կանխելու նպատակով: Սահմանվել է, որ անձնական ազատության իրավունքը կարող է սահմանափակվել արտակարգ դրության պայմաններում կիրառվող միջոցառումների իրականացման համար ներգրավված մարմինների կողմից տրված կարգադրությամբ: Կարգադրության տրամադրման հիմնական ձևը գրավոր ձևն է: Իսկ եթե դա անհնար է տվյալ պահին, ապա այն կարող է տրամադրվել բանավոր՝ պայմանով, որ անձի պահանջով մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում այն ձևակերպվի գրավոր:
նախատեսվել է, որ անձնական ազատության իրավունքի սահմանափակման պատճառների, բժշկական խորհրդատվության մատչելիության իրավունքի և իր պարտկանությունների մասին անձը պետք է տեղեկացվի՝ անձնական ազատության սահմանափակման դեպքում: Նախագծով նշվել է, որ պարետատունը ստեղծվում է կառավարության որոշմամբ, նախկին խմբագրությամբ հաստատվել էր՝ պարետի կողմից:

Парламент Армении принял законопроект, определяющий роль коменданта и статус принятых актов
Парламент во втором чтении и полностью принял пакет законопроектов О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О правовом режиме чрезвычайного положения” и прилагаемых к нему законопроектов, которым, по сути, предлагается уточнить роль, статус коменданта, характер актов, принятых комендантом. Как передает «Арменпресс», пакет был принят 87 голосами “за”, 16 “против” и 16 воздержавшимися.
Пакетом уточняется роль, статус коменданта, характер актов, принятых комендантом. Установлено, что в случае принятия решения о введении чрезвычайного положения премьер-министр или вице-премьер могут выступать в качестве коменданта. Было зафиксировано, что в ходе осуществления своих полномочий комендант может принимать акты, как акты, принятые соответственно премьер-министром или вице-премьером, в том числе подзаконные нормативные акты.
Предусмотрена также возможность ограничить право человека на личную свободу в случае чрезвычайного положения, объявленного на основании эпидемии. Установлено, что право на личную свободу может быть ограничено распоряжением органов, вовлеченных в осуществление мероприятий, применяемых в условиях чрезвычайного положения. Основная форма предоставления распоряжения - письменная форма. А если это невозможно на данный момент, то оно может быть предоставлено устно, при условии, что по требованию лица в течение одного рабочего дня оно будет оформлено и в письменной форме.
Было предусмотрено, что о причинах ограничения права на личную свободу, о праве на медицинскую консультацию и о своих обязанностях лицо должно быть проинформировано в случае ограничения личной свободы. По проекту было отмечено, что комендатура создается решением правительства, в прежней редакции было комендантом.