Ուկրաինայի իշխանությունները նշել են կարանտինի սահմանափակումներն արագ հանելու պայմանները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայում կորոնավիրուսով վարակվածության դեպքերի արագ անկման պարագայում հնարավոր կլինի կարանտինից դուրս գալու առաջին փուլից անցում կատարել միանգամից երրորդին և չորրորդին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ռիա Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ այս մասին հայտնել է երկրի գլխավոր սանիտար Վիկտոր Լյաշկոն:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալը ներկայացրել էրկառավարության՝ մայիսի 11-ից կարանտինից դուրս գալու ծրագիրը, որը ենթադրում է 5 փուլ:
«Եթե մենք ունենանք հիվանդների թվի կտրուկ նվազում, ապա կարող ենք առաջին փուլից անցում կատարել հաջորդներին»,-ասել է գլխավոր սանիտարը:
Ուկրաինայի կառավարությունը կորոնավիրուսի բռնկմամբ պայմանավորված՝ մարտի 12-ից երկրում մտցրել է կարանտին: Ապրիլի 6-ից կարանտինի պայմանները խստացվե են.արգելվում է դրսում հավաքվել, զբոսնել այգիներում, անտառածածկ տարածքներում, այցելել մարզական, մանկական հրապարակներ: Ուկրաինացիները պարտավորվել են կրել պաշտպանիչ դիմակներ, տնից դուրս գալուց ունենալ անձը հաստատող փաստաթուղթ: Վարակվածների ընդհանուր թիվը 9 009 է, մահացածներինը՝ 220:

Власти Украины назвали условие быстрого снятия карантинных ограничений. РИА Новости
Главный санитарный врач Украины Виктор Ляшко заявил, что в случае стремительного снижения заразившихся коронавирусом Украина сможет с первого этапа выхода с карантина перейти сразу на третий или четвертый.
Ранее премьер Украины Денис Шмыгаль обнародовал план правительства по выходу с карантина, который предусматривает пять этапов и может стартовать уже с 11 мая при благоприятной эпидемиологической обстановке.
"Если у нас будет резкое снижение больных, мы сможем с первого этапа перейти на третий или на четвертый этап", - сказал Ляшко в эфире телеканала ICTV.
Правительство Украины с 12 марта из-за вспышки коронавирусной инфекции COVID-19 ввело общенациональный карантин. С 6 апреля карантинные меры в стране были ужесточены, в частности, правительство запретило собираться на улице в группы более двух человек, за исключением случаев сопровождения детей. Также запрещается гулять в парках, лесопарковых зонах и на набережных, посещать спортивные и детские площадки. Украинцев обязали носить средства индивидуальной защиты и при выходе из дома иметь при себе документы, подтверждающие личность. Ограничено количество работающих пунктов пропуска на госгранице Украины.