Արցախում Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակի օրվան նվիրված ամենամյա երթը չի կայանա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակի օրվան նվիրված ամենամյա երթն Արցախում չի կայանալու՝ հաշվի առնելով նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով երկրում միջոցառումներ իրականացնելու սահմանափակումները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Արցախի պարետատնից։
«Արցախի Հանրապետության նախագահի ապրիլի 12-ի՝ Արցախի ողջ տարածքում արտակարգ իրավիճակ հայտարարելու մասին հրամանագրով և դրա հիման վրա ընդունված Պարետի ապրիլի 13-ի որոշմամբ սահմանվել են հանրային (զանգվածային) միջոցառումներ իրականացնելու սահմանափակումներ… Արգելվել են 20 և ավելի անձանց մասնակցությամբ անցկացվող հիշատակի միջոցառումները: Հաշվի առնելով վերը նշված իրավական ակտերով նախատեսված սահմանափակումները, այս տարի Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակի օրվան նվիրված ամենամյա երթը չի կայանալու: Սույն հայտարարությամբ հորդորում ենք մեր համերկրացիներին՝ առաջնորդվել արտակարգ իրավիճակի ռեժիմը կանոնակարգող իրավական ակտերով և զերծ մնալ ապրիլի 24-ին Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթող խմբերով գնալու մտադրությունից»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Ժամանակավոր սահմանափակումները նպատակ ունեն կանխելու վարակի հնարավոր տարածումը և նվազագույնին հասցնելու քաղաքացիների առողջությունը վտանգող հնարավոր ռիսկերը:
Հայաստանում նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով հայտարարված արտակարգ դրության օրերին տեղաշարժի սահմանափակման պատճառով ապրիլի 24-ին այցելուների մուտքը փակ կլինի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։

В Арцахе не состоится ежегодное шествие, посвященное Дню памяти жертв Геноцида армян
Учитывая ограничения на проведение мероприятий в стране с целью предотвращения распространения коронавируса нового типа, в Арцахе не состоится ежегодное шествие, посвященное Дню памяти жертв Геноцида армян.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в комендатуре Арцаха.
“Указом президента Республики Арцах от 12 апреля об объявлении чрезвычайной ситуации на всей территории Арцаха и принятым на его основании постановлением от 13 апреля установлены ограничения на осуществление общественных (массовых) мероприятий. Запрещены и памятные мероприятия с участием 20 и более человек. Учитывая ограничения, предусмотренные вышеуказанными правовыми актами, в этом году ежегодное шествие, посвященное Дню памяти жертв Геноцида армян, не состоится. Этим заявлением призываем наших сограждан руководствоваться правовыми актами, регламентирующими режим чрезвычайной ситуации и воздержаться от намерения 24 апреля посетить мемориал, увековечивающей память жертв Геноцида армян” , - говорится в заявлении.
Временные ограничения направлены на предотвращение возможного распространения инфекции и минимизацию возможных рисков, угрожающих здоровью граждан.
Вследствие ограничения передвижения во время чрезвычайного положения, объявленного для предотвращения распространения коронавируса нового типа в Армении, 24 апреля будет закрыт и вход на территорию Мемориального комплекса “Цицернакаберд”.