Դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը հանդես կգա առցանց բարեգործական համերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ապրիլի 25-ին կայանալու է դաշնակահար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի առցանց բարեգործական մենահամերգը՝ ուղիղ եթերում՝ Երևանի ժամանակով 23։00։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այն նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին, և համերգի տոմսերից գոյացած ողջ հասույթն ուղղվելու է Ծնողազուրկ հայ երեխաների օգնության միությանը (www.SOAR-us.org)։
Առցանց համերգի ընթացքում կատարվելու են Բախի, Մոցարտի, Շոպենի, Կոմիտասի, Խաչատրյանի, Բաբաջանյանի, Գուրջիևի և Դելալյանի ստեղծագործությունները։
«Այսօր ապրում ենք բարդ ժամանակներում, բայց երբեք չպետք է մոռանանք, անկախ մեր խնդիրներից, մեր կարիքն ունեցող մանուկների մասին, քանի որ ես վստահ եմ՝ նրանց շարքում են պոտենցիալ Խաչատրյանները, Կոմիտասները, Մոցարտներն ու Նյուտոնները։ Առանց հանդիսատեսի ձևաչափն ինձ համար, իհարկե, խորթ է, շատ եմ կարոտել հատկապես երևանյան ունկնդրին, սակայն գիտակցում եմ, որ տանը մնալն այսօր կենսական նշանակություն ունի յուրաքանչյուրի համար և, հուսով եմ, իմ կատարմամբ մի փոքր ջերմություն կհասցնեմ մարդկանց բնակարաններ, և բարի գործ կանենք միասին»,-նշեց դաշնակահարը։
Այս տարի ՀՀ բարձրագույն ղեկավարությունն իր հարգանքի տուրքն է մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում՝ Հայկ Մելիքյանի կենդանի կատարումների ներքո։

Пианист Айк Меликян выступит с онлайн благотворительным концертом
25 апреля в 23:00 по ереванскому времени в прямом эфире состоится благотворительный концерт заслуженного артиста Республики Армения, пианиста Айка Меликяна. Как передает «Арменпресс», он посвящен 105-й годовщине Геноцида армян, и вся выручка от билетов будет направлена в Союз помощи армянским детям-сиротам (www.SOAR-us.org).
В ходе онлайн-концерта будут исполнены произведения Баха, Моцарта, Шопена, Комитаса, Хачатряна, Бабаджаняна, Деллаляна и Гурджиева.
“Сегодня мы живем в трудные времена, но независимо от наших проблем, мы никогда не должны забывать, о нуждающихся в нас детях, поскольку я уверен, что в их числе потенциальные Хачатряны, Комитасы, Моцарты и Ньютоны. Формат без зрителей для меня, конечно, чужд. Я очень соскучился по ереванскому слушателю, однако осознаю, что пребывание в доме сегодня имеет жизненно важное значение для каждого, и надеюсь, что моим исполнением я доставлю немного тепла в квартиры людей, и мы вместе сделаем доброе дело”, - отметил пианист.
В этом году правительство Армении в Цицернакаберде воздаст дань уважения памяти невинных жертв Геноцида армян под звуки исполнения Айка Меликяна.