Իտալիայում քահանան տուգանվել է պատարագ անցկացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայում քահանան տուգանվել է պատարագ անցնկացնելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ պատարագն անցկացվել է ի հիշատակ կորոնավիրուսի հետևանքով մահացածների:
Դոն Լինո Վիոլան պատարագն անցկացրել է 13 հավատացյալների մասնակցությամբ: Պատարագի մասին տեղեկությունը տարածվել է, և ոստիկանները, համարելով այն զանգվածային միջոցառում, որի անցկացումը կարանտինի ընթացքում արգելվում է, տուգանել ենքահանային:
Լրատվամիջոցներով տարածված տեսագրության համաձայն, ոստիկանը մոտեցել է և փորձել է դադարեցնել արարողությունը, սակայն քահանան շարունակել է: Քահանան տուգանվել է 280 եվրոյով: Նա առայժմ չի պատրաստվում այն վճարել: Քահանան բացատրում է, որ պետության կողմից սահմանափակումները վերաբերում են զանգվածային միջոցառումներին, այլ ոչ թե եկեղեցական ծառայությանը: Նա ընդգծել է, որ պատարագին ներկա գտնվողները միմյանցից հեռու են եղել, կրել են դիմակներ և ձեռնոցներ: Քահանան պատրաստվում է բողոքարկել ոստիկանների որոշումը:

В Италии оштрафовали священника за проведение мессы. РИА Новости
Священник в итальянском городе Галлиняно в провинции Кремоны оштрафован карабинерами за проведение мессы в память о скончавшихся от коронавируса COVID-19.
Дон Лино Виола провел службу перед 13 верующими, собравшимися в воскресенье утром в небольшой местной базилике. Слух о мессе распространился, и к месту прибыл патруль карабинеров, которые посчитали ее массовым мероприятием, проведение которых запрещено во времена карантина.
На распространившейся в СМИ видеозаписи один из карабинера поднимается к алтарю, пытаясь прервать службу. На его замечания дон Виола говорит, что занят и ответит ему после мессы, после чего она продолжилась,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По сообщению газеты Messaggero, священнику выписан штраф в 280 евро. Платить его он пока не собирается: свою позицию он объясняет тем, что государственный запрет касается массовых мероприятий, а не церковных служб. По его словам, пришедшие на мессу верующие находились друг от друга на достаточном расстоянии, в масках и перчатках. Штраф карабинеров дон Виола собирается оспорить, а действия карабинеров он сравнил с Советским Союзом.