Հայաստանը ձգտում է մեղմել կորոնավիրուսի բացասական ազդեցությունը տնտեսության և բանկերի վրա. «Մուդիս»
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Հայաստանի կառավարության միջոցառումների նպատակն է օգնել իրական հատվածին` դիմակայելու ոչ բարենպաստ շուկայական պայմաններին և խուսափել կորպորատիվ հատվածում մասսայական դեֆոլտներից։ Այս մասին գրված է «Մուդիս»-ի հրապարակած «Հայաստանը ձգտում է մեղմել կորոնավիրուսի բացասական ազդեցությունը տնտեսության և բանկերի վրա» խորագրով մարտ ամսվազեկույցում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` զեկույցում նշվել է, որ երկրի տնտեսությանը սատարելու և կորոնավիրուսի բռնկման բացասական ազդեցությունը մեղմելուն ուղղված միջոցառումները կնվազեցնեն բացասական ազդեցությունը բանկերի ակտիվների որակի վրա, որոնք կարող են առաջանալ փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ)վարկավորման և սպառողական վարկավորման նկատմամբ նրանց խոցելիությունից:
«Մուդիս»-ի գնահատմամբ՝ կորպորատիվ հատվածի համար կառավարության կողմից նախատեսված համաֆինանսավորման և վերաֆինանսավորման մեխանիզմները, ինչպես նաև վարկերի տոկոսավճարների սուբսիդավորումը առևտրային բանկերի համար ռիսկեր չեն ստեղծի, բացի այդ կնպաստեն վարկառուների վարկունակությանը և բանկերի պորտֆելների որակին։
«Մուդիս»-ը գնահատել է, որ ԿԲ-ի հորդորը` առևտրային բանկերին անհատական մոտեցում ցուցաբերել կորոնավիրուսի հետևանքով դժվարությունների առջև կանգնած վարկառուների, չեն հանգեցնի բանկերի ակտիվների որակի դասակարգման և լրացուցիչ պահուստավորման պահանջի փոփոխության և, հետևաբար, կարճաժամկետ հատվածում ոչ մի ազդեցություն չեն ունենա բանկերի կանոնադրական կապիտալի պահանջի վրա:
2020թ. ապրիլյանզեկույցում նշված է, որ Հայաստանում բանկային վերահսկողությունն ու կարգավորումը նույնպես առաջադիմական են և ապագային միտված` նպատակ ունենալով ապահովել ֆինանսական կայունությունը։ Բազել 3-ի ստանդարտներին համապատասխան ԿԲ-ն իրականացրել է կապիտալի և իրացվելիության նորմատիվ պահանջները: Այսպիով, բանկային համակարգում արժութային ռիսկը մեղմելու և դոլարայնացումը ապախթանելու նպատակով ԿԲ-ն սահմանել և պահպանել է արտարժույթով վարկավորման խիստ պահանջներ և արտարժութային ավանդների դիմաց կիրառում է ավելի բարձր պարտադիր պահուստավորում՝ պահանջելով, որ պահուստների մի մասը պահվի արտարժույթով։
ՀՀ կենտրոնական բանկը հորդորել է առևտրային բանկերին անհատական մոտեցում ցուցաբերել կորոնավիրուսի հետևանքով դժվարությունների առջև կանգնած վարկառուների նկատմամբ։ Դա հատկապես վերաբերում է բարձր ռիսկային ոլորտների (օրինակ` հյուրանոցներ, ռեստորաններ, տրանսպորտ և զվարճանքներ) վարկառուներին, որոնց առաջարկվել է իրենց վարկերի վերակառուցման և արտոնյալ ժամանակահատվածի կիրառման մեխանիզմներ:

Армения стремится смягчить негативное влияние эпидемии коронавируса на экономику и банки: “Мудис”
Цель мероприятий правительства Армении - помочь реальному сектору противостоять неблагоприятным рыночным условиям и избежать массовых дефолтов в корпоративном секторе. Об этом говорится в докладе “Армения стремится смягчить негативное влияние коронавируса на экономику и банки”, опубликованном “Мудис” за март.
Как передает «Арменпресс», в докладе отмечается, что меры, направленные на содействие экономике страны и смягчение негативного влияния эпидемии коронавируса, снизят негативное влияние на качество активов банков, которые могут возникнуть из-за их уязвимости к кредитованию и потребительскому кредитованию малых и средних предприятий (МСП).
По оценке “Мудиса”, предусмотренные правительством механизмы софинансирования и рефинансирования для корпоративного сектора, а также субсидирование процентных платежей по кредитам не создадут рисков для коммерческих банков, кроме того, будут способствовать кредитоспособности заемщиков и качеству портфелей банков.
“Мудис” оценил, что призыв ЦБ проявить индивидуальный подход к коммерческим банкам заемщикам, столкнувшимся с трудностями вследствие эпидемии коронавируса, не приведет к изменению классификации активов и к требованию дополнительного резервирования банков и, следовательно, в краткосрочной перспективе не окажет никакого влияния на требования уставного капитала банков.
В апрельском докладе 2020 г. отмечается, что банковский контроль и регулирование в Армении также прогрессивны и нацелены на будущее с целью обеспечения финансовой стабильности. В соответствии со стандартами Базель-3 ЦБ выполнил нормативные требования к капиталу и к ликвидности. Таким образом, с целью смягчения валютного риска и снижения долларизации в банковской системе ЦБ установил и сохранил строгие требования по кредитованию в иностранной валюте и применяет более высокое обязательное резервирование валютных депозитов, требуя, чтобы часть резервов хранилась в иностранной валюте.
Центральный банк Армении призвал коммерческие банки проявить индивидуальный подход к заемщикам, столкнувшимся с трудностями вследствие эпидемии коронавируса. Это особенно касается заемщиков в сферах высокого риска (например, гостиницы, рестораны, транспорт и сфера развлечений), которым были предложены механизмы реконструкции своих кредитов и применения льготного периода.