Հայաստանում ՀՌՇ ռազմակայանը հավաքել է Մեծ հայրենականի 2 հազարից ավելի մասնակիցների մասին տվյալներ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Հարավային ռազմական շրջանի՝ Հայաստանում տեղակայված ռազմակայանում «Հիշողության ճանապարհ» ակցիայի շրջանակում շարունակվում է Հայրենական Մեծ պատերազմի մասնակիցների տեղեկատվության, նամակների և լուսանկարների հավաքումը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՌՇ մամուլի ծառայությունում, ապրիլի դրությամբ, տվյալների բազա են մուտքագրվել Մեծ հայրենականի 2 հազարից ավելի մասնակիցների վերաբերյալ տվյալներ և լուսանկարներ։
Նշված նախագիծն իրականացվում է ՌԴ նախագահի հաստատած՝ Մեծ հայրենականում զոհվածների հիշատակը հավերժացնելու միջոցառումների շրջանակում։ Արխիվային փաստաթղթերի համադրման և Մեծ Հայրենականի մասնակիցների ցանկի ստեղծման արդյունքը կդառնա տվյալների միասնական բազան, որը կներառի մոտ 30 մլն մարդու մասին գրառումներ։ Արդյունքը կլինի նաև մուլտիմեդիա պատկերասրահը, որը կբացվի Մեծ Հաղթանակի 75-ամյակին մերձմոսկովյան «Պատրիոտ» այգում։ Պատկերասրահի երկարությունը կկազմի 1418 քայլ. հենց այդքան օր է տևել Հայրենական Մեծ պատերազմը։

База ЮВО в Армении собрала сведения о более 2 тыс. участников Великой Отечественной войны
В российской военной базе Южного военного округа (ЮВО), дислоцированной в Армении, продолжается сбор информации, писем и фотографий участников Великой Отечественной войны в рамках акции «Дорога памяти».
Как сообщили Арменпресс в Пресс-служба Южного военного округа, по состоянию на текущий месяц в базу данных через отдел военно-политической работы соединения занесены сведения и фото более 2 тыс. участников Великой Отечественной войны, а за последнюю неделю около 200 человек.
Данный проект реализуется в рамках утвержденного Президентом РФ перечня поручений по совершенствованию мер, направленных на увековечение памяти погибших при защите Отечества. Результатом соотнесения архивных документов и создания перечня участников Великой Отечественной войны станет общедоступная единая база данных, насчитывающая записи около 30 миллионов человек, а также мультимедийная галерея, которую откроют к 75-летию Великой Победы в подмосковном парке «Патриот». Длина галереи составит 1418 шагов – именно столько дней длилась война.