Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիան ամրապնդել է պետականությունը զարգացնելու Արցախի վճռականությունը. ԱՀ ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից 2016-ի ապրիլին Արցախի նկատմամբ իրականացված ագրեսիան միայն ամրապնդել է Արցախի Հանրապետության ժողովրդի և իշխանությունների վճռականությունը՝ շարունակելու պետականության հետագա ամրապնդման և զարգացման ընտրված ուղին, ինչն արցախցիների անվտանգ գոյության և խաղաղ զարգացման լավագույն երաշխիքն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան ագրեսիայի 4-րդ տարելիցի կապակցությամբ տարածված հայտարարության մեջ։
«Չորս տարի առաջ՝ 2016թ. ապրիլի 2-ին, կոպտորեն խախտելով կրակի դադարեցման մասին համաձայնագիրը, ադրբեջանական զինված ուժերը հարձակվեցին Արցախի Հանրապետության վրա: Թիրախավորվեցինոչ միայն Արցախի պաշտպանության բանակի առաջապահ դիրքերը, այլև քաղաքացիական բնակչությունը: Ռազմական գործողությունների ինտենսիվությունը և մասշտաբները, Ադրբեջանի կողմից ներգրավված ուժերի և ռազմական տեխնիկայի քանակը, ինչպես նաև հարձակմանը նախորդածժամանակահատվածում լարվածության բարձրացմանըև խաղաղ գործընթացի տապալմաննուղղված ադրբեջանական կողմինպատակային քայլերը վկայում են, որ ապրիլի 2-ի ագրեսիան մանրամասն ծրագրված և նախապատրաստված ռազմական օպերացիա էր:
Ադրբեջանի ագրեսիան ուղեկցվում էր միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարտական գործողությունների վարման կանոններիկոպտագույն խախտումներով: Այս հանցագործությունները մանրամասն փաստաթղթավորվել են Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից և երկու հատուկ զեկույցներով ներկայացվել միջազգային հանրությանը:
2016թ. ապրիլյան ագրեսիան Ադրբեջանի հերթական փորձն էր՝ուժի միջոցով լուծելուադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը: Միայն Արցախի Պաշտպանության բանակի վճռական գործողությունների, ինչպես նաև համայն հայության աջակցության շնորհիվ հնարավոր դարձավ խափանել Բաքվի պլանները և հարկադրել ադրբեջանական կողմին վերադառնալ կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանմանը:
Արցախի դեմ Ադրբեջանի հարձակումը մարտահրավեր դարձավ ոչ միայն մեր հանրապետության, այլև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանգործընթացի համար։ Հատկանշական է, որ ապրիլյան ագրեսիայից քիչ առաջ՝ 2016թ. մարտի 19-ին, Ադրբեջանի նախագահը ակնհայտ կերպով մեղադրել էր Մինսկի խմբի համանախագահներին այն բանում, որ նրանք «իրենց ապակառուցողական գործունեությամբ ծառայում են հակամարտության սառեցմանը» և այդ պատճառով ադրբեջանական ժողովրդի հավատը նրանց գործունեության նկատմամբ ամբողջությամբ խաթարված է:
Ադրբեջանը միջազգային-իրավական պատասխանատվությունէ կրում ինչպես ապրիլյան ագրեսիայի սանձազերծման, այնպես էլ Արցախի դեմ ռազմական գործողությունների ընթացքումիր զինծառայողների կողմիցիրականացված հանցավոր գործողությունների համար: Այն փաստը, որ ռազմական հանցագործություններ իրականացրած ադրբեջանական զինծառայողները, պարգևատրվել են անձամբ Ադրբեջանի նախագահի կողմից, ևս մեկ հաստատում է, որ այս գործողությունները իրականացվել են ադրբեջանական իշխանությունների հրամանով կամ նրանց ղեկավարմամբևվերահսկմամբ: Հաշվի առնելով, որ այսօրինակ հանցագործությունները վաղեմության ժամկետչունեն, Արցախի Հանրապետությունը կշարունակի հետևողական ջանքեր գործադրել՝ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Ապրիլյան ագրեսիան միայն ամրապնդել է Արցախի Հանրապետության ժողովրդի և իշխանությունների վճռականությունը՝ շարունակելու պետականության հետագա ամրապնդման և զարգացման ընտրված ուղին, ինչն արցախցիների անվտանգ գոյության և խաղաղ զարգացման լավագույն երաշխիքն է:
Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում բոլոր նրանց հիշատակին, ովքեր զոհվել են՝ետ մղելով 2016 թվականի ապրիլին ադրբեջանական ագրեսիան կամ դարձել են Բաքվի ռազմական արկածախնդրության անմեղ զոհը: Մենք նաև մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր այդ ողբերգական օրերին աջակցել են Արցախի ժողովրդին»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

April aggression of Azerbaijan reinforced determination of Artsakh to further develop statehood - MF
YEREVAN, APRIL 2, ARMENPRESS. The April aggression only strengthened the determination of the people and authorities of the Republic of Artsakh to continue the chosen path of further consolidation and development of their statehood, which is the best guarantee for the safe existence and peaceful development of the people of Artsakh, ARMENPRESS reports reads the statement of the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh on the fourth anniversary of the April aggression unleashed by Azerbaijan.
“Four years ago, on April 2, 2016, in flagrant violation of the ceasefire agreement, the Azerbaijani armed forces attacked the Republic of Artsakh. They targeted not only the front-line positions of the Defense Army of Artsakh, but also the civilians. The intensity and scale of the hostilities, the number of forces and military equipment deployed by Azerbaijan, as well as the actions of the Azerbaijani side taken prior to the attack to deliberately escalate the tensions and disrupt the peace process indicate that the April 2 aggression was a carefully planned and prepared military operation.
Azerbaijan’s aggression was accompanied by gross violations of international humanitarian law and the rules of warfare. These crimes were documented in detail by the Office of the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh and presented to the international community in two special reports.
The aggression in April 2016 was another attempt by Azerbaijan to resolve the Azerbaijan-Karabakh conflict by force. Only thanks to the decisive actions of the Artsakh Defense Army, as well as the support by all Armenians, it was possible to disrupt the military plans of Baku and to force the Azerbaijani side to comply with the ceasefire regime.
Azerbaijan’s attack on Artsakh became a challenge not only for our Republic, but also for the peace process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-chairmanship, for the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict. It is noteworthy that shortly before the April aggression, on March 19, 2016, the President of Azerbaijan openly accused the Minsk Group Co-Chairmen of “using their destructive activities to freeze the conflict, and therefore the faith of the Azerbaijani people in their activities is completely undermined”.
Azerbaijan bears international legal responsibility for both unleashing the April aggression and for the criminal acts committed by its servicemen during the aggression against Artsakh. The fact that the Azerbaijani servicemen, who had committed war crimes, were personally awarded by the President of Azerbaijan is another confirmation that these actions were committed either on the instructions, or under the leadership or control of the Azerbaijani authorities. Given that such crimes have no statute of limitations, the Republic of Artsakh will continue exerting consistent efforts to bring those responsible to justice.
The April aggression only strengthened the determination of the people and authorities of the Republic of Artsakh to continue the chosen path of further consolidation and development of their statehood, which is the best guarantee for the safe existence and peaceful development of the people of Artsakh.
Today, we pay tribute to all those that deceased, repelling the Azerbaijani aggression in April 2016, or became innocent victims of the military adventure of Baku. We also express our gratitude to all and everyone who supported the people of Artsakh during these tragic days.”