Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիան ամրապնդել է պետականությունը զարգացնելու Արցախի վճռականությունը. ԱՀ ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից 2016-ի ապրիլին Արցախի նկատմամբ իրականացված ագրեսիան միայն ամրապնդել է Արցախի Հանրապետության ժողովրդի և իշխանությունների վճռականությունը՝ շարունակելու պետականության հետագա ամրապնդման և զարգացման ընտրված ուղին, ինչն արցախցիների անվտանգ գոյության և խաղաղ զարգացման լավագույն երաշխիքն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան ագրեսիայի 4-րդ տարելիցի կապակցությամբ տարածված հայտարարության մեջ։
«Չորս տարի առաջ՝ 2016թ. ապրիլի 2-ին, կոպտորեն խախտելով կրակի դադարեցման մասին համաձայնագիրը, ադրբեջանական զինված ուժերը հարձակվեցին Արցախի Հանրապետության վրա: Թիրախավորվեցինոչ միայն Արցախի պաշտպանության բանակի առաջապահ դիրքերը, այլև քաղաքացիական բնակչությունը: Ռազմական գործողությունների ինտենսիվությունը և մասշտաբները, Ադրբեջանի կողմից ներգրավված ուժերի և ռազմական տեխնիկայի քանակը, ինչպես նաև հարձակմանը նախորդածժամանակահատվածում լարվածության բարձրացմանըև խաղաղ գործընթացի տապալմաննուղղված ադրբեջանական կողմինպատակային քայլերը վկայում են, որ ապրիլի 2-ի ագրեսիան մանրամասն ծրագրված և նախապատրաստված ռազմական օպերացիա էր:
Ադրբեջանի ագրեսիան ուղեկցվում էր միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարտական գործողությունների վարման կանոններիկոպտագույն խախտումներով: Այս հանցագործությունները մանրամասն փաստաթղթավորվել են Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից և երկու հատուկ զեկույցներով ներկայացվել միջազգային հանրությանը:
2016թ. ապրիլյան ագրեսիան Ադրբեջանի հերթական փորձն էր՝ուժի միջոցով լուծելուադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը: Միայն Արցախի Պաշտպանության բանակի վճռական գործողությունների, ինչպես նաև համայն հայության աջակցության շնորհիվ հնարավոր դարձավ խափանել Բաքվի պլանները և հարկադրել ադրբեջանական կողմին վերադառնալ կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանմանը:
Արցախի դեմ Ադրբեջանի հարձակումը մարտահրավեր դարձավ ոչ միայն մեր հանրապետության, այլև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանգործընթացի համար։ Հատկանշական է, որ ապրիլյան ագրեսիայից քիչ առաջ՝ 2016թ. մարտի 19-ին, Ադրբեջանի նախագահը ակնհայտ կերպով մեղադրել էր Մինսկի խմբի համանախագահներին այն բանում, որ նրանք «իրենց ապակառուցողական գործունեությամբ ծառայում են հակամարտության սառեցմանը» և այդ պատճառով ադրբեջանական ժողովրդի հավատը նրանց գործունեության նկատմամբ ամբողջությամբ խաթարված է:
Ադրբեջանը միջազգային-իրավական պատասխանատվությունէ կրում ինչպես ապրիլյան ագրեսիայի սանձազերծման, այնպես էլ Արցախի դեմ ռազմական գործողությունների ընթացքումիր զինծառայողների կողմիցիրականացված հանցավոր գործողությունների համար: Այն փաստը, որ ռազմական հանցագործություններ իրականացրած ադրբեջանական զինծառայողները, պարգևատրվել են անձամբ Ադրբեջանի նախագահի կողմից, ևս մեկ հաստատում է, որ այս գործողությունները իրականացվել են ադրբեջանական իշխանությունների հրամանով կամ նրանց ղեկավարմամբևվերահսկմամբ: Հաշվի առնելով, որ այսօրինակ հանցագործությունները վաղեմության ժամկետչունեն, Արցախի Հանրապետությունը կշարունակի հետևողական ջանքեր գործադրել՝ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Ապրիլյան ագրեսիան միայն ամրապնդել է Արցախի Հանրապետության ժողովրդի և իշխանությունների վճռականությունը՝ շարունակելու պետականության հետագա ամրապնդման և զարգացման ընտրված ուղին, ինչն արցախցիների անվտանգ գոյության և խաղաղ զարգացման լավագույն երաշխիքն է:
Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում բոլոր նրանց հիշատակին, ովքեր զոհվել են՝ետ մղելով 2016 թվականի ապրիլին ադրբեջանական ագրեսիան կամ դարձել են Բաքվի ռազմական արկածախնդրության անմեղ զոհը: Մենք նաև մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր այդ ողբերգական օրերին աջակցել են Արցախի ժողովրդին»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Апрельская агрессия Азербайджана укрепила решимость народа Арцаха в развитии государственности: МИД
Апрельская агрессия Азербайджана в 2016 году лишь укрепила решимость народа и властей Республики Арцах продолжить избранный путь дальнейшего укрепления и развития государственности, что является наилучшей гарантией безопасного существования и мирного развития народа Арцаха. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении МИД Республики Арцах в связи с 4-й годовщиной развязанной Азербайджаном апрельской агрессии, которое приводим полностью:
“Четыре года назад, 2 апреля 2016 года, грубо нарушив соглашение о прекращении огня, азербайджанские вооруженные силы напали на Республику Арцах. Нападению подверглись не только передовые позиции Армии обороны Арцаха, но и гражданское население. Интенсивность и масштабы боевых действий, количество задействованных Азербайджаном сил и боевой техники, а также предшествовавшие нападению действия азербайджанской стороны по целенаправленному повышению напряженности и срыву мирного процесса свидетельствуют, что агрессия 2 апреля была тщательно спланированной и подготовленной военной операцией.
Агрессия Азербайджана сопровождалась грубыми нарушениями норм международного гуманитарного права и правил ведения боевых действий. Эти преступления были детально задокументированы офисом защитника прав человека Республики Арцах и представлены международной общественности двумя специальными отчетами.
Апрельская агрессия 2016 года стала очередной попыткой Азербайджана решить азербайджано-карабахский конфликт силой. Лишь благодаря решительным действиям Армии обороны Арцаха, а также поддержке всего армянства удалось сорвать военные планы Баку и принудить азербайджанскую сторону вернуться к соблюдению режима прекращения огня.
Нападение Азербайджана на Арцах стало вызовом не только для нашей республики, но и для мирного процесса по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Примечательно, что незадолго до апрельской агрессии, 19 марта 2016 года, президент Азербайджана открыто обвинил сопредседателей Минской группы в том, что они «своей деструктивной деятельностью служат замораживанию конфликта» и поэтому вера азербайджанского народа в их деятельность полностью подорвана.
Азербайджан несет международно-правовую ответственность как за развязывание апрельской агрессии, так и за преступные деяния, совершенные его военнослужащими в ходе боевых действий против Арцаха. Тот факт, что совершившие военные преступления азербайджанские военнослужащие были награждены лично президентом Азербайджана, является еще одним подтверждением тому, что эти действия были совершены по указаниям либо под руководством или контролем азербайджанских властей. Учитывая, что подобные преступления не имеют срока давности, Республика Арцах продолжит прилагать последовательные усилия с целью привлечения к ответственности виновных.
Апрельская агрессия лишь укрепила решимость народа и властей Республики Арцах продолжить избранный путь дальнейшего укрепления и развития государственности, что является наилучшей гарантией безопасного существования и мирного развития народа Арцаха.
Сегодня мы отдаем дань памяти всем, кто погиб, отражая азербайджанскую агрессию в апреле 2016 года, или же стал невинной жертвой военной авантюры Баку. Мы также выражаем признательность всем, кто в эти трагические дни оказал поддержку народу Арцаха”․