Հայաստանում կորոնավիրուսով հիվանդներից 11-ն ունեն թոքաբորբ. այլ հիվանդանոցներ են ներգրավվել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կա կորոնավիրուսի հիվանդացության հաստատված դեպքերի աճ, հետևաբար «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցից բացի, վարակակիրները տեղափոխվում են նաև այլ բժշկական հաստատություններ: Ներկայում արդեն առանձնացվել է 5 բուժհաստատություն, ևս երկու մարզային հիվանդանոցում կան քիչ թվով պացիենտներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի էջում ուղիղ հեռարձակմամբ նշել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Ընթացքում հնարավոր են ռազմավարական փոփոխություններ, թե որքան ենք ծանրաբեռնելու հիվանդանոցները: Այդ փոփոխության վերաբերյալ կտեղեկացնեմ: Ասեմ, որ այլ հիվանդանոցներ գնում են այն պացիետները, որոնք գրեթե ախտանշան չունեն, մնացածը մնում են ինֆեկցիոն հիվանդանոցում»,-ասաց Արսեն Թորոսյանը:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ ինֆեկցիոն հիվանդանոցում գտնվողներն անցել են ռենտգեն հետազոտություն և կա հաստատված թոքաբորբի 11 դեպք: Նրանցից միայն 3-ին է անհրաժեշտ ինտենսիվ թերապիա: Արսեն Թորոսյանն ընդգծեց, որ որևէ մեկի կյանքին վտանգ չսպառնում: Նա տեղեկացրեց, որ բժիշկնեը 24 ժամյա ռեժիմով նրանց վերահսկողության տակ են պահում:
«Ուզում եմ նաև տեղեկացնել, որ այսօր հանրապետությունում կա 600-ից ավելի մեկուսացված անձ: Համարում ենք, որ ռեզերվը մոտենում է ավարտին, և գտնում ենք, որ կանխարգելիչ միջոցառումները պետք է պայմանավորել ինքնամեկուսացումով: Փորձը ցույց է տվել, որ մեր քաղաքացիները միշտ չէ, որ հետամուտ են դրան: Դրանով է պայմանավորված, որ ԱԺ-ն արտահերթ կարգով նախագիծ քննարկեց, որը ենթադրում է պատասխանատվություն ինքնամեկուսացման, մեկուսացման պահանջը խախտելու դեպքում: Կարծում եմ, որ ողջամիտ պահանջ է, երբ քաղաքացին վտանգում է հանրային առողջությունը, պետք է պատասխանատվություն կրի»,-ասաց Արսեն Թորոսյանը:
Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսով վարակվելու 24 նոր դեպք: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը: Հայաստանում մարտի 21-ի՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ՝ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 160 է:
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարել: Արտակարգ դրությունը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն: Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված առաջին դեպքը գրանցվել էր մարտի 1-ին: Քաղաքացին Հայաստան էր եկել Իրանից: Նա ապաքինվել է և դուրս է գրվել:

У 11 больных коронавирусом пневмония, задействованы другие больницы
В Армении растет число подтвержденных случаев коронавирусной болезни, поэтому помимо инфекционной больницы «Норк» заболевшие доставляются в другие медицинские учреждения. В настоящее время задействованы 5 медицинских учреждений, еще в двух областных больницах есть небольшое число пациентов.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян в прямом эфире сети Facebook.
«В процессе возможны стратегические изменения - насколько мы будем загружать больницы. Я буду сообщать об этом. Хочу сказать, что в другие больницы доставляются пациенты, у которых симптомы практически отсутствуют, другие остаются в инфекционной больнице», - сказал Арсен Торосян.
Министр сообщил также, что в инфекционной больнице было проведено обследование, и оказалось 11 подтвержденных случаев пневмонии. Только 3 из них требуется интенсивная терапия. Арсен Торосян подчеркнул, что жизни ни одного из них ничто не угрожает. Он сообщил, что они находятся под контролем врачей в течение 24 часов в сутки.
«Хочу также сообщить, что сегодня в республике более 600 изолированных лиц. Мы считаем, что резерв подходит к концу, и думаем, что профилактические меры должны быть обусловлены самоизоляцией. Опыт показал, что наши граждане не всегда следуют этому требованию. Этим обусловлено то обстоятельство, что на внеочередном заседании в Национальном собрании обсуждался законопроект, предусматривающий ответственность за нарушение требований самоизоляции и изоляции. Я считаю это требование разумным, когда гражданин ставит под угрозу здоровье общества, он должен нести за это ответственность», - сказал Арсен Торосян.
В Армении зарегистрировано 24 новых случая коронавирусной инфекции. Об этом сообщает Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения РА. Общее количество подтвержденных случаев коронавируса в Армении на 10:00 часов 21 марта составляет 160.
Правительство Армении объявило чрезвычайное положение в Армении. Чрезвычайное положение действует на всей территории Республики Армения с 18:30 часов 16 марта 2020 года до 14 апреля 2020 года в 17:00. Первый подтвержденный случай коронавируса в Армении был зарегистрирован 1 марта. Гражданин приехал в Армению из Ирана. Он выздоровел и был выписан.