Բիզնեսը կստանա 0 տոկոսադրույքով վարկեր. վարչապետը ներկայացրեց օժանդակության գործիքները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ բիզնեսին ճգնաժամային վարկային պորտֆելներ առաջարկելու միջոցառումներին: «Վարկերի ֆինանսավորման 50 տոկոսն իրականացնելու են առևտրային բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները, 50 տոկոսը ֆինանսավորելու է կառավարությունը: Կառավարության տվածն անտոկոս է, իսկ բանկերի տվածի տոկոսները նույնպես սուբսիդավորելու է կառավարությունը: Այսինքն` տնտեսավարողը 0 տոկոսով ստանում է վարկային միջոցներ: Այդ միջոցները կարող են օգտագործվել հետևյալ նպատակներով.
Տնտեսավարողներին՝ աշխատակիցներին աշխատավարձ և դրանց գծով հարկերի վճարումներ: Մենք այստեղ առաջարկում ենք յուրաքանչյուր աշխատակցի դեպքում ամսական 500 հազար դրամի չափով աջակցություն՝ ոչ ավելի, քան 3 ամսվա համար: Այսինքն` եթե տնտեսավարողները դժվարություններ ունեն աշխատավարձ վճարելու, մենք ասում ենք՝ փողը կտանք, դուք վճարեք, հետո բանկի մասը կվերադարձնեք առանց տոկոսի:
Երկրորդ ուղղությունը՝ հումքի գնում կամ ներմուծում այն դեպքում, եթե հումքի ողջ ծավալը պետք է օգտագործվի Հայաստանում պատրաստ արտադրանք ստանալու նպատակով ու վարկառու տնտեսավարողը տնօրինում է անհրաժեշտ արտադրական հզորություններ:
Երրորդը՝ սարքերի և սարքավորումների, այդ թվում գյուղնշանակության ապրանքների ներմուծում, այն դեպքում, երբ տվյալ սարքերն ու սարքավորումները պետք է օգտագործվեն ՀՀ-ում արտադրություն կազմակերպելու եւ արտադրությունն ընդլայնելու նպատակով:
Չորրորդը՝ էլեկտրաէներգիայի, ջրի ու գազի գծով ծախսերի իրականացում, բայց յուրաքանչյուր ծառայության դեպքում ոչ ավելի, քան ամսական 5 մլն դրամ գումարի չափով և ոչ ավելի, քան 3 ամսվա համար:
Հինգերորդը՝ առևտրով զբաղվող ընկերությունների կողմից սննդի ներմուծուման դեպքում, երբ գնված կամ ներմուծված սնունդը պետք է իրացվի Հայաստանում:
Վեցերորդը՝ պարատանյութ, սերմ, տնկի կամ գյուղատնտեսական նշանակության հումքի գնում կամ ներմուծում այն դեպքում, երբ այդ ողջ ծավալը պետք է օգտագործվի Հայաստանում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը:
Անդրադառնալով այդ վարկերի նկատմամբ հիմնական պահանջներին՝ վարչապետն ասաց, որ պետք է վարկը լինի դրամով, բանկի կողմից տրվող մասը կարող է լինել արտարժույթով: «Ժամկետը լինելու է մինչև 24 ամիս: Վարկի առավելագույն գումարը 500 մլն դրամ է: Վարկային միջոցները կարելի է օգտագործել միայն անկանխիկ և բանկային փոխանցումներով: Առավելագույն ինտեգրալ տոկոսը՝ տարեկան 0-6 տոկոս:
Կառավարության կողմից համաֆինանսավորում առաջարկվում է հետևյալ չափով. աշխատավարձի պարագայում՝ մինչև 50 տոկոս, հումքի պարագայում՝ 40 տոկոս, սարքավորումների պարագայում՝ 25 տոկոս, կոմունալ ծախսերի պարագայում՝ 45 տոկոս, սննդի ներմուծման պարագայում՝ 30 տոկոս, գյուղատնտեսության պարագայում՝ 35 տոկոս»,- ասաց Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ այս առաջարկությունը առաջիկա 1-2 օրվա ընթացքում հանրային քննարկում կանցնի և երբ պատրաստ կլինի, կառավարությունն այն կհաստատի:

Бизнес получит беспроцентные кредиты: премьер-министр представил инструменты содействия
На заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян коснулся мероприятий по предложению бизнесу кризисных кредитных портфелей. “50% финансирования кредитов будут осуществлять коммерческие банки и кредитные организации, 50% будет финансировать правительство. Правительство выделит беспроцентные кредиты, кредиты банков также будет субсидировать правительство. То есть, хозяйствующий субъект получит кредитные средства за 0%. Эти средства могут быть использованы для следующих целей.
Для выплаты заработной платы сотрудников и выплаты налогов по ним. Мы предлагаем каждому сотруднику помощь в размере 500 тысяч драмов в месяц, не более чем на 3 месяца. То есть, если у хозяйствующих субъектов есть трудности с выплатой зарплат, мы говорим, что дадим деньги, вы заплатите, потом вернете часть банку без процентов.
Второе направление - закупка или импорт сырья в случае, если весь объем сырья должен быть использован для получения готовой продукции в Армении, и кредитор управляет необходимыми производственными мощностями.
В-третьих, импорт приборов и оборудования, в том числе сельскохозяйственной продукции, в том случае, когда данные устройства и оборудование должны быть использованы для организации производства и расширения производства в Армении.
В-четвертых - осуществление расходов электроэнергии, воды и газа, но при каждой услуге не более чем на 5 млн драмов в месяц и не более чем на 3 месяца.
Пятое - при импорте продуктов питания компаниями, занимающимися торговлей, когда приобретенное или импортированное питание должно быть реализовано в Армении.
Шестое - закупка или импорт сырья, семян, саженцев или продуктов сельскохозяйственного назначения в том случае, когда весь этот объем должен быть использован в Армении”, - сказал премьер-министр.
Как передает «Арменпресс», говоря об основных требованиях к этим кредитам, премьер-министр сказал, что кредит должен быть в драмах, часть, предоставляемая банком, может быть в иностранной валюте. “Срок будет до 24 месяцев. Максимальная сумма кредита - 500 млн драмов. Кредитные средства можно использовать только безналичными и банковскими переводами. Максимальный интегральный процент - 0-6% в год.
Со стороны правительства софинансирование предлагается в следующем размере: в случае зарплаты - до 50%, сырья - 40%, оборудования - 25%, коммунальных расходов - 45%, продовольствия - 30%, сельского хозяйства - 35%”, - сказал Пашинян, добавив, что это предложение в ближайшие день, два пройдут общественное обсуждение и когда будут готовы, правительство утвердит их.