Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 115-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարտի 19-ի, ժամը 09:00-ի դրությամբ իրականացված կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) թեստավորման արդյունքում հաստատվել է ևս 5 դեպք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, բոլոր պացիենտների առողջական վիճակը բժիշկները գնահատում են բավարար:
«Հանրագումարով` այս պահին արձանագրվել է 115 դեպք: Ունենքառողջացման 1 դեպք: Արդյունքների համաճարակաբանական վերլուծության տվյալները փաստում են, որ 99 դեպք փոխկապակցված է երկու առաջնակի դեպքերի հետ:
Առողջապահության նախարարությունը կրկին կոչ է անում`
✅մնացե'ք տանը,
✅սահմանափակե'ք շփումները,
✅հետևե'ք անձնական հիգիենային,
✅հաճախակի լվացե'ք ձեռքերը օճառով` առնվազն 20 վայրկյան տևողությամբ, հատկապես սնունդ ընդունելուց առաջ և տուն մտնելուց հետո,
✅հնարավորության սահմաններում նվազեցրե'ք հանրային տրանսպորտից օգտվելը,
✅շփումների դեպքում պահպանե'ք առնվազն 1 մետր հեռավորություն,
✅գրիպանման երևույթների առկայության դեպքում չզբաղվե'լ ինքնաբուժմամբ, տեղեկացնել բժշկին,
✅եթե վերադարձել եք այնպիսի երկրներից, որտեղ համաճարակային իրավիճակը լարված է, ինքնամեկուսացե'ք 14 օր` կապ հաստատելով պոլիկլինիկայի Ձեր բժշկի հետ,
✅պարբերաբար կատարեք ջերմաչափում` արդյունքների մասին տեղեկացնելով բժշկին,
✅խուճապի մի' մատնվեք և հետևեք Ձեր բժշկի խորհուրդներին:
Հիշեցնենք, որ առողջապահության նախարարությունում գործում է շուրջօրյա «թեժ գիծ» ծառայություն` 8003 և «օպերատիվ զանգերի կենտրոն»` 060838300 հեռախոսահամարներով»,- ասված է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Число подтвержденных случаев коронавируса в Армении достигло 115
По состоянию на 09:00 19 марта в результате тестирования на коронавирусную болезнь COVID-19 подтверждено еще 5 случаев.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства здравоохранения Армении, состояние здоровья всех пациентов врачи оценивают как удовлетворительное.
“Общим счетом на данный момент зафиксировано 115 случаев. Есть 1 выздоровевший. Данные эпидемиологического анализа показывают, что 99 случаев связаны с двумя первичными случаями.
Министерство здравоохранения вновь призывает:
Оставайтесь дома
Ограничьте контакты
Соблюдайте личную гигиену
Часто мойте руки с мылом продолжительностью не менее 20 секунд, особенно перед приемом пищи и входя в дом
По возможности сократите пользование общественным транспортом
При контактах сохраняйте расстояние не менее 1 метра
При наличии симптомов гриппа не занимайтесь самолечением, сообщите врачу
Если вы вернулись из страны с напряженной эпидемиологической ситуацией, самоизолируйтесь на 14 дней, связавшись с врачом поликлиники
Регулярно измеряйте температуру, сообщая о результатах врачу
Не впадайте в панику и следуйте советам своего врача.
Напомним, что в Министерстве здравоохранения Армении действует круглосуточная горячая линия по номеру 8003 и телефон Центра оперативных звонков - 060 838 300.