Հայաստանը բարելավել է դիրքերը Heritage Foundation-ի Տնտեսական ազատության ինդեքսում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը «Heritage Foundation»-ի կողմից հրապարակվող «Տնտեսական ազատության ինդեքս 2020»-ում զբաղեցրել է 34-րդ հորիզոնականը՝ բարելավելով իր դիրքերն անցյալ տարվա համեմատ (2019 թ. ինդեքսում Հայաստանը 47-րդն էր)։
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Հայաստանը 70.6 ցուցանիշով 180 երկրների շարքում ընդգրկված է առավելապես ազատ երկրների խմբում, մինչդեռ անցյալ տարի 67.7 ցուցանիշով չափավոր ազատ երկրների խմբում էր:
Շեշտվել է, որ Հայաստանում տնտեսական ազատությունը վերջին 15 տարում հիմնականում կայուն մակարդակի վրա էր, իսկ վերջին երկու տարում նկատելի էր ՀՆԱ-ի աճ. կառավարությունը բարեփոխումներ է իրականացնում, խթանում է արտահանումը և արտաքին ներդրումների աճը հետագա տնտեսական զարգացման նպատակով, սակայն անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել իրավական արդյունավետությանը:

YEREVAN, MARCH 18, ARMENPRESS. Armenia has improved its positions in the Index of Economic Freedom 2020 released by the Heritage Foundation, capturing the 34th place, compared to the 47th place in 2019, the ministry of economy told Armenpress.
Armenia is included in the list of Mostly Free countries with 70.6 score, whereas last year the country was in the group of Moderately Free countries with 67.7 points.
The report says “economic freedom has remained fairly constant in Armenia during the past 15 years, with the economy vacillating between moderately free and mostly free. GDP growth in the past two years has been especially robust as the economy has rebounded from a 2015–2016 regional slowdown. The government is pursuing structural reforms, export promotion, and greater foreign investment to boost future economic growth, but also will need to focus more intently on improving judicial effectiveness and government integrity”.