Հայաստանի բանկային համակարգը կայուն է, որևէ խնդիր չկա. Արթուր Ջավադյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ֆինանսական համակարգը գործում է բնականոն ռեժիմով, բանկային համակարգն ունի իրացվելիության բարձր մակարդակ, որն ավելի քան բավարար է բանկային գործառույթների սահուն և բնականոն ընթացքը կազմակերպելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Միևնույն ժամանակ, կենտրոնական բանկը անհրաժեշտության դեպքում ֆինանսական համակարգին պատրաստ է տրամադրել լրացուցիչ իրացվելիություն ինչպես դրամով, այնպես էլ արտարժույթով»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը նշեց, որ Հայաստանում բանկային համակարգի հետ կապված որևէ խնդիր չկա: Ըստ նրա՝ դրա մասին նաև փաստերն են խոսում: «Մի քիչ սկզբում տարբեր հայտարարությունների ներքո ունեցանք որոշ վայրիվերումներ, շուկայում ունեցանք անկայուն վիճակ, սակայն հիմա վիճակն ամբողջությամբ վերահսկվում է և կայուն է»,-ասաց Արթուր Ջավադյանը:
ՀՀ կառավարությունը մարտի 16-ին Հայաստանում արտակարգ դրություն հայտարարելու որոշում ընդունեց՝ հաշվի առնելով աշխարհում և Հայաստանում նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածման և այն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից պանդեմիա որակելու հանգամանքը:

Банковская система Армении стабильная, никаких проблем нет: глава ЦБ
Финансовая система Армении функционирует в нормальном режиме, банковская система обладает высоким уровнем ликвидности, которого более чем достаточно для организации бесперебойной работы банковских операций. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на внеочередном заседании правительства.
«В то же время Центральный банк готов при необходимости предоставить финансовой системе дополнительную ликвидность, как в драмах, так и в иностранной валюте», - сказал Никол Пашинян.
Председатель Центробанка Артур Джавадян отметил, что в банковской системе Армении нет проблем. По его словам, факты также свидетельствуют об этом. «Вначале у нас были некоторые перепады на разных рынках, у нас была нестабильная ситуация на рынке, однако сейчас ситуация полностью контролируемая и стабильная», - сказал Артур Джавадян.