ՀՀ նախագահն ու ԱՀԿ գլխավոր տնօրենը քննարկել են կորոնավիրուսի տարածման առկա վիճակը
Հանրապետության նախագահը և ԱՀԿ գլխավոր տնօրենն այս տարվա փետրվարին Մյունխենում տեղի ունեցած իրենց հանդիպումից հետո կրկին անդրադարձել են աշխարհում, այդ թվում՝ Հայաստանում նոր կորոնավիրուսի տարածման առկա վիճակին և միտումներին, դրա հնարավոր հետևանքներին, ինչպես նաև՝ վարակի կանխարգելմանը և բուժմանն ուղղված միջոցառումներին:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպության կողմից Հայաստանին ցուցաբերված տեխնիկական և մասնագիտական աջակցության համար, որի մասին նշվել էր Մյունխենի հանդիպման ընթացքում:
ԱՀԿ կողմից պանդեմիայի հայտարարումը խոսում է իրավիճակի բարդության մասին և էլ ավելի է կարևորում այս իրավիճակում միջազգային և ազգային ջանքները համատեղելու, պետությունների կողմից համատեղ և համաձայնեցված գործելու անհրաժեշտությունը, մասնավորապես՝ սահմանային հսկողության, բնակչության տեղաշարժի և փոխօգնության առումով, ինչը հատկապես էական է Հայաստանի պարագայում: Այս համատեքստում ԱՀԿ գլխավոր տնօրենն ընդգծել է, որ կազմակերպությունն ուշադրության կենտրոնում կպահի իրավիճակը Հայաստանում:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ համամիտ է ԱՀԿ տնօրենի մոտեցմանը՝ պետությունների կողմից կանխարգելման և հակազդման ազգային ռազմավարությունների մշակման անհրաժեշտության առումով և տեղեկացրել, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու համար ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով, իսկ գործողությունների ծրագրի համար շատ արժեքավոր կլինեն ինչպես կազմակերպության կողմից պետություններին առաջարկվող ազգային ռազմավարությունների ուղղություններն, այնպես էլ ԱՀԿ փորձագետների ակտիվ ներգրավվածությունը: Նախագահը կարևորել է նաև արդեն իսկ Հայաստանում գտնվող՝ ԱՀԿ մասնագետների խորհրդատվական գործունեությունը՝ նշելով դրա շարունակականությունն ապահովելու և լրացուցիչ մասնագետներ ու փորձագետներ ներգրավելու անհրաժեշտությունը:
Հանրապետության նախագահն անհրաժեշտ է համարել նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածումը հնարավորինս արագ հսկողության տակ վերցնելու միջոցառումների արդյունավետության մեծացումն ամբողջ աշխարհում։
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ դրա համար պահանջվում է իշխանությունների և բնակչության կողմից խնդրի լրջության գիտակցում, ինքնակազմակերպում, բարձր պատասխանատվություն և կարգապահություն:
Հանրապետության նախագահը և ԱՀԿ գլխավոր տնօրենը խոսել են նաև նորարարության և ուսուցման միջոցով հիվանդության հաղթահարմանը, մասնավորապես՝ նոր կորոնավիրուսի ախտորոշմանը, պատվաստանյութի մշակմանն ու բուժմանն ուղղված հետազոտությունների մասին:
ԱՀԿ գլխավոր տնօրենը սիրով ընդունել է Հանրապետության նախագահի՝ առաջիկայում Հայաստան այցելելու հրավերը:
Հանրապետության նախագահը ԱՀԿ գլխավոր տնօրենին առաջարկել է Հայաստանում այս տարվա հունիսի 6-8-ը նախատեսված՝ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի շրջանակներում նրա մասնակցությամբ կազմակերպել քննարկում՝ նվիրված նոր կորոնավիրուսի կանխարգելման և բուժման նորարական միջոցներին, ինչպես նաև՝ պանդեմիկ իրավիճակներում պետությունների համար կենսական նշանակություն ունեցող խնդիրներին:
Հանրապետության նախագահը և ԱՀԿ գլխավոր տնօրենը պայմանավորվել են պարբերաբար տեղեկատվություն փոխանակել իրավիճակի վերաբերյալ։
Հեռախոսազրույցին նախորդել էր Հանրապետության նախագահի զրույցը ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի հետ, ով ներկայացրել է Հայաստանում նոր կորոնավիրուսի վերաբերյալ անհրաժեշտ տեղեկատվությունը: Հեռախոսազրույցից հետո նախագահը տեղեկատվություն է տրամադրել նախարարին ԱՀԿ գլխավոր տնօրենի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և Գլխավոր տնօրենի կողմից ներկայացված առաջարկությունների մասին:

Президент РА и Генеральный директор ВОЗ обсудили ситуацию с распространением коронавируса
Президент Армении Армен Саркисян поздно вечером 13 марта провел телефонный разговор с Генеральным директором Всемирной организации здравоохранения Тедросом Адханом Гебреесусом.
После встречи в Мюнхене в феврале этого года президент РА и Генеральный директор ВТО вновь коснулись нынешнего состояния и тенденций распространения нового коронавируса в Армении, его возможных последствий, а также мер, направленных на профилактику и лечение инфекции.
Президент Саркисян выразил благодарность за техническую и профессиональную поддержку, оказанную организацией Армении, о чем говорилось во время мюнхенской встречи.
Объявление ВОЗ о пандемии говорит о сложности ситуации и подчеркивает необходимость объединения международных и национальных усилий в этой ситуации, необходимость сотрудничества государств и достижения согласия, в частности - в отношении пограничного контроля, мобильности населения и взаимопомощи, что особенно важно в Армении. В этом контексте Генеральный директор ВОЗ подчеркнул, что организация будет держать ситуацию в Армении в центре внимания.
Президент Армении отметил, что он согласен с подходом Гендиректора ВОЗ к необходимости разработки национальных стратегий предотвращения и реагирования со стороны государств, и сообщил, что для предотвращения распространения коронавируса в Армении была создана межведомственная комиссия, а для плана действий будут столь же ценными как направлениянациональных стратегий, предлагаемые организацией государствам,так и активное участие экспертов ВТО. Президент также подчеркнул важность консультационной деятельности специалистов ВОЗ, уже находящихся в Армении, отметив необходимость обеспечения ее преемственности и привлечения дополнительных специалистов и экспертов.
Президент Армении посчитал необходимым как можно быстрее повысить эффективность мер по борьбе с распространением новой коронавирусной инфекции по всему миру.
Собеседники согласились с тем, что это требует понимания серьезности проблемы, самоорганизации, высокой ответственности и дисциплины со стороны властей и населения.
Президент РА и Генеральный директор ВОЗ также говорили об исследованиях по преодолению этой болезни с помощью инноваций и обучения, в частности - новой диагностики коронавируса, разработки вакцин и лечения.
Генеральный директор ВОЗлюбезно принял приглашение президента республики посетить Армению в ближайшее время.
Президент Саркисян предложил Генеральному директору ВОЗ в рамках намеченного на 6-8 июня Саммита мыслей с его участиеморганизовать дискуссию об инновационных способах предотвращения и лечения нового коронавируса, а также по вопросам, жизненно важным для государств в условиях пандемии.
Президент и Генеральный директор ВОЗ договорились обмениваться информацией в регулярномрежиме.
Телефонному разговору предшествовал разговор Президента Республики Армения и Арсена Торосяна, который представил необходимую информацию о новом коронавирусе в Армении. После телефонного разговора президент проинформировал министра о договоренностях, достигнутых с Генеральным директором ВОЗ, и о рекомендациях, сделанных Генеральным директором.